Ana Sayfa Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Altın fiyatları bugün ne kadar oldu?

Altın fiyatları bugün ne kadar oldu?, Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu?, Güncel altın fiyatları?, Tam altın fiyatları, Yarım altın fiyatları, Çeyrek altın fiyatları ve Gram altın fiyatları ne kadar oldu? haberimizde…

Altın fiyatları bugün ne kadar oldu?

Altın fiyatları ne kadar?, dünyanın en kıymetli metalleri arasında yer alan ve tarihi boyunca çeşitli metaller keşfedilmesine rağmen en fazla rağbet gören altındır, çünkü diğerlerine göre çok daha rahat işlenebilmesidir.

Ülkemizde en güvenli yatırım aracı olan altın, halk dilinde en fazla kazandıran ve en güvenli yatırım araçlarından birisi olmuştur. Peki altın nasıl satın alınır?

Altın fiyatları bugün ne kadar oldu?
Altın fiyatları bugün ne kadar oldu?

Altın nasıl satın alınır?

Altın yatırımı yapmak isteyen kişilerin akla gelen ilk yöntemi kuyumculardan satın altın satın almaktır. Bir diğer yöntem ise banka üzerinden hesap oluşturularak altın satın almaktadırlar.

Altın nasıl satın alınır?
Altın nasıl satın alınır?

Altın fiyatları nasıl öğrenilir?

“Altın ne kadar oldu?, bugünkü altın fiyatı nedir?, altın kaç tl oldu?, gram altın ne kadar?, tam altın ne kadar?, çeyrek altın ne kadar?” gibi sorularınızı  güncel olarak samimi haber sitesinde bulabilirsiniz.

Altın fiyatı yükselir mi, düşer mi?

Finans Analisti İslam Memiş Samimi Analiz’de Aleyna Emine Horasan’ın sorularını yanıtladı. Nisan ayındaki piyasa durumunu değerlendiren Memiş yatırımcılara kritik uyarılarda bulundu. Gümüş ve altının bu yıl da kazandıracağını vurguladı.

Altın ne zaman yükselecek, daha düşecek mi, bugün altında fiyatlar düşer mi yükselir mi, şu an altın bozdurmak mantıklı mı, gram altın düşer mi, gram altın fiyatları ne kadar, 2023 yılında altın fiyatları ne olur, soru ve sorunlarınız samimi haber sitesinde.

Altın Fiyatları, Güncel Altın Fiyatları?

Altın fiyatları ne kadar?, Güncel alış ve satış rakamları…

GRAM ALTIN

ALIŞ: 1.249,16 TL
SATIŞ: 1.249,32 TL

ÇEYREK ALTIN

ALIŞ: 2.234,00 TL
SATIŞ: 2.298,00 TL

YARIM ALTIN

ALIŞ: 4.481,00 TL

SATIŞ: 4.638,00 TL

TAM ALTIN

ALIŞ: 8.816,79 TL

SATIŞ: 8.997,59 TL

ALTIN (ONS)

ALIŞ: 1.956,57 (USD)

SATIŞ: 1.956,95 (USD)

Altın Nedir?

Saf halinde parlak, hafif kırmızıya çalan sarı renkli, yumuşak, sünek ve dövülgen bir metaldir. Altının parlak sarı rengi, asitlere karşı dayanıklılığı, doğada serbest halde bulunabilmesi ve kolay işlenebilmesi gibi özellikleri, insanların ilkçağlardan beri ilgisini çekmiştir.

Altın, parlak sarı rengi ve ışıltısıyla göz alan çok ağır bir metaldir. Üstelik kolay kolay tepkimeye girmeyen çok kararlı bir element olduğu için havadan ve sudan etkilenmez. Bu yüzden hiçbir zaman paslanmaz, kararmaz ve donuklaşmaz. Bir başka özelliği de saf haldeyken çok yumuşak olmasıdır; bu nedenle kolayca dövülerek biçimlendirilebilir. Altın bütün bu özellikleriyle tarih boyunca en kıymetli metallerden sayılmıştır.

Altın Nedir?
Altın Nedir?

Altın’ın Tarihçesi

Tarihte bilinen kayıtlara göre Mısır hükümdarları zamanında MÖ 3200 yıllarında, altın darphanelerde eşit boyda çubuklar halinde çekilerek para olarak kullanıldı. Au sembolü Latince “altın” anlamına gelen aurum kelimesinden gelmektedir.

Peru’da MÖ 2000 yılına ait altın ziynet eşyaları kalıntılarına rastlanmış olup, Amerika kıtasındaki Aztekler ve İnkaların da altına tutkun oldukları bilinmektedir.

Altına önem veren eski medeniyetler arasında; Yunanları, İranlıları, Makedonları, Asurluları, Sümerleri ve Lidyalıları saymak yerinde olur.

MÖ 550 yıllarında Lidya Kralı Krezos, altını para olarak (sikke) bastırmış ve altının para olarak basılması ile de ticaret artmıştır. Şehirler zenginleşmiş ve dünya yeni bir refah dönemine girmiştir.

İskit ve Sarmatların (MÖ 1000) millî kahramanları konu alan altın toka yapımında ileri oldukları bilinmektedir. Dördüncü ve dokuzuncu yüzyıl aralarında ise altın kase, vazo işçiliğinde en güzel örnekleri vermişlerdir. Bu eserlerden bir kısmı New York, Morgan koleksiyonunda teşhir edilmektedir.

Türkler Müslümanlığı kabul ettikten sonra altından eşya yapımını azaltmışlardır. Altın eşyayı sadece süs olarak kullanmışlardır.

Kaynak: Wiki

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir