Ana Sayfa Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Uzmanlar olası depremden en çok etkilenmesi beklenen bölgeleri açıkladı!

Düzce’de yaşanan 5.9 şiddetindeki depremin ardından depremde en tehlikeli ilçeler açıklandı. Depreme karşı alınabilecek önlemler bu noktada önemli olurken tehlikeli olarak görünen iller ve ilçeler önem arz ediyor.

Uzmanlar olası depremden en çok etkilenmesi beklenen bölgeleri açıkladı!

AFAD, daha önce olası depremlere karşı vatandaşların bilincini arttırmaya yönelik olarak tehlikeli bölgelerin fark edilmesi odaklı bir sistem geliştirmişti. 23 Kasım 2022 Çarşamba günü sabah saatlerinde yaşanan ve pek çok çevre ilden de hissedilen Düzce depremi sonrası fay hattı sorgulama işlemleri önem kazanıyor. Bu sistem aracılığı ile evinizin bulunduğu bölgede fay hattının var olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

En son 1996 yılında yürürlüğe giren Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası, AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından yenilenmiş, 18 Mart 2018 tarih ve 30364 sayılı (mükerrer) Resmi Gazete’ de yayımlanmıştır. Yeni harita 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girmişti.

Olası depremden en çok etkilenmesi beklenen bölgeler açıklandı! İşte depremde en tehlikeli ilçeler…

 

Bu haritaya göre; tehlikeli bölgeler koyu renkle, daha az tehlike taşıyan bölgeler ise açık bir renkle ifade edilmektedir.

Öte yandan hiç şüphesiz tüm vatandaşlar yaşadıkları bölgenin taşıdığı tehlikeyi merak ediyor.

Şehirdeki fay hatlarından yola çıkarak İstanbul deprem risk haritası incelendiğinde, şehirdeki yüksek riskli ilçelerin başında;

Zeytinburnu, Florya, Küçükçekmece kıyıları, Ispartakule, Esenkent, Avcılar, Ambarlı ve Haramidere gelir.

Bu noktada ise devreye Maden ve Tetkik Arama Genel Müdürlüğü MTA ile AFAD bünyesinde hizmete sunulan fay hattı haritası.

“Evimin altından fay hattı geçiyor mu?”

yerbilimleri.mta.gov.tr/Default.aspx adresi üzerinden tüm vatandaşlar “Evimin altından fay hattı geçiyor mu?” sorusuna da yanıt bulmuş oluyor. Bu işlemi birkaç adımda kolayca gerçekleştirebiliyor.

Olası depremden en çok etkilenmesi beklenen bölgeler açıklandı! İşte depremde en tehlikeli ilçeler…

Fay haritası ile hangi şehir ya da ilçeden fay hatları geçtiğini listeleyen  iki kurum, bu bilgileri belirli periyodlarda güncelliyor.

MTA’nın resmi sayfasında yer alan ekranla harita üzerinde bulunduğunuz konuma ulaşabilirsiniz.

Ekranın sol köşesinde bulunan ‘Faylar’ sekmesine tıklayarak hangi zaman diliminde evinizin altından fay hattının geçtiğini görüntüleyebilmeniz de mümkün olacak.

FAY HATTI HARİTASI İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir