Ana Sayfa Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Polonya'dan Türk akademisyene ve iş kadınına devlet nişanı

Polonya'dan Türk akademisyene ve iş kadınına devlet nişanı

İSTANBUL (AA) – Polonya Bağımsızlık Günü etkinliğinde akademisyen ve araştırmacı Dr. Rinaldo Marmara'ya Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda adına Üstün Hizmet Liyakat Nişanı Şövalye Haçı, iş kadını Fatma Durmaz Yılbirlik'e ise "Bene Merito" Şeref Nişanı takdim edildi.

Polonya'nın 104. Bağımsızlık Günü, İstanbul Başkonsolosu Witold Lesniak'ın ev sahipliğinde Şişli'deki bir otelde düzenlenen resepsiyonda, azınlık ve diplomatik misyon temsilcilerinin de aralarında bulunduğu yerli-yabancı birçok davetlinin katılımıyla kutlandı.

Başkonsolos Lesniak, Taksim'deki saldırıda hayatını kaybedenler için taziyelerini sunarak başladığı konuşmasında, bağımsızlık günü resepsiyonunun saldırı nedeniyle bir hafta ertelendiğini söyledi.

Türkiye ile ilişkilerin her geçen gün daha fazla arttığını gözlemlediğini kaydeden Lesniak, ilişkilere katkı sunmak için çalışmaya devam edeceğini vurguladı.

Lesniak, konuşmaların ardından iki ülke ilişkilerinin gelişimine sundukları katkılardan dolayı akademisyen Marmara'ya Polonya Cumhurbaşkanı Duda adına Üstün Hizmet Liyakat Nişanı Şövalye Haçı'nı, Polonya'nın Bursa Fahri Konsolosu da olan iş kadını Fatma Durmaz Yılbirlik'e ise "Bene Merito" Şeref Nişanı'nı takdim etti.

Etkinliğin ardından AA muhabirine açıklama yapan Marmara ve Yılbirlik, ödülün ikili ilişkilerin gelişmesine katkı sunmasını ümit ettiklerini söyledi.

Özellikle uluslararası ilişkiler alanındaki arşiv çalışmalarıyla tanınan Dr. Rinaldo Marmara, nişanın kendisini çok mutlu ettiğini ve ilişkileri güçlendirmek için daha çok çalışacaklarını aktardı.

Marmara, Polonya tarafından verilen nişanın hayatında özel bir yeri olduğunu belirterek, "Bana teşekkür etmeleri en çok da teşekkürü edeni yüceltir aslında. Bana verilen nişan, bir sonuç değil başlangıçtır aslında. Ben de kültür ve tarih alanında daha çok çalışmaya devam edeceğim. Vatikan, Papa 12. Pio'un arşivlerini açtı. İkinci Dünya Savaşı'nı kapsayan arşivler var. Ben de Polonya Cumhuriyeti'ne teşekkür etmek için bir kitap hazırlıyorum." diye konuştu.

İş kadını Fatma Durmaz Yılbirlik de Türkiye ve Polonya ilişkilerini her anlamda geliştirmek için yıllardır çalıştığını söyledi.

Ödülün kendisi için sürpriz olduğunu belirten Yılbirlik, "Büyük bir onur duydum. Polonya tarafından verilen bu önemli ödül beni çok mutlu etti. 25-30 yıldır ithalat ve ihracat alanında ilişkilerimiz vardı. Fahri Konsolos olduktan sonra kültürel ilişkilerimiz de daha çok arttı. Bize düşen, ikili ilişkileri, iş birliklerini artırmak, devam ettirmek." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir