Ana Sayfa Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Cannes’da kanlı protesto

Bu yıl 76.sı düzenlenen Cannes Film Festivali’nde bir aktivist, üzerine kan görünümlü boya dökerek Ukrayna’daki savaşı protesto etti.

Cannes’da kanlı protesto

Ilona Chernobai adlı Ukraynalı sosyal medya fenomeni, Cannes Film Festivali kırmızı halısına, gerçekleştirdiği protesto eylemiyle damga vurdu.

Ukrayna bayrağı renklerinde bir elbise giyen protestocu, davetlilerin şaşkın bakışları arasında, elindeki kan görünümlü kırmızı boyayı üzerine dökerek protesto düzenledi.

sAM9v1Et5ki9dBo4sZQb7Q

Üstü başı kırmızıya boyanan aktivisti, bir güvenlik görevlisi hızlıca kenara alarak eylemi durdurdu.

Mesleği fitness eğitmenliği olan Chernobai, eylemi sonrası Instagram hesabına, “Eylem işgal altındaki topraklara ve orada yaşayan insanlarımıza destek amaçlıydı” diye yazdı.

75W WH1Ui0uhXwAej WZhg

Just Philippot’nun yönetmen koltuğunda oturduğu “Acide” (Asit) filminin prömiyeri için düzenlenen etkinlikteki protestoya dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

Cannes, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle, 2022’de Rus delegeleri festivalden yasakladı ve “Resmi Rus delegasyonlarını hoş karşılamayacağız ve Rus hükümetiyle bağlantılı hiç kimsenin varlığını kabul etmeyeceğiz” dedi.

Bu yıl da Ukrayna Sinemalar Birliği, festivalin katılımcılarını “terörizmi desteklemek yerine Rusya ile tüm işlerini durdurmaya” çağırdı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir