Ana Sayfa Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Twitter’ın yeni rakibi Bluesky nedir?

Twitter kurucusu Jack Dorsey’in Twitter rakibi uygulaması Bluesky, iOS için çıkışını yaptı. Ancak uygulama şu an sadece davetiyesi olanlar tarafından kullanılabiliyor.

Twitter’ın yeni rakibi Bluesky nedir?

Twitter kısa bir süre önce el değiştirdi ve kurucusu Jack Dorsey bu platformdaki bazı değişiklikleri eleştirdi. Haliyle Twitter’a alternatif bir uygulamayı destekleyeceği bilinen Dorsey’nin bu atılımı Bluesky adın verdiği uygulama ile yaptığı duyuruldu. Bluesky, Twitter dinamiklerine sahip olan bir uygulama. Tasarım olarak bile Twitter’a benzeyen Bluesky, paylaşım yapmaya, kullanıcıları takip etmeye ve ana sayfada gezinmeye olanak sağlıyor.

TWITTIR GİBİ GÖRÜNÜYOR

App Store tarafı için yayınlanan uygulama, şu anda ücretsiz bir yapıyı benimsiyor olsa da Clubhouse gibi davetiye sistemiyle giriş yapılıyor. Merkezi olmayan bir yapıya sahip olan Bluesky, açık kaynaklı bir protokülü benimsiyor.

Projenin arkasında yer alan ekip Bluesky süreçleri hakkında blog güncellemeleri yapıyordu ancak 2022 yılının ekim ayından bu yana süreç güncellenmemişti. Bluesky hakkındaki detayların pek de paylaşılmadığı süreçten, uygulamanın beta olarak yayınlanmasına kadar ilerlendi.

Yabancı basında ise uygulamanın Twitter’a alternatif olması beklendiği aktarılıyor.

Herkese ne zaman açılacağı henüz belli olmayan uygulamanın, Twitter gibi önemi artan bir uygulama karşısında güçlenip güçlenemeyeceği henüz bilinmiyor ancak, Twitter’ın eksikliklerini elimine ederse, yükselişe geçebilir gibi duruyor. Çünkü Clubhouse da benzer bir ‘davetiye sistemiyle’ kayıt olunan ve sesli sohbetler yapmaya odakanan bir oluşum olarak önemli başarılara imza atmıştı ancak 2022 yılında adını bile duymadığımız bir uygulamaya dönüştü.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir