Ana Sayfa Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Tiyatrokare, İstanbul Tiyatro Festivali’nde 3 eseri izleyicilere sundu

“Oyuncu Koçu”, “Kapalı Gişe” ve “Muhsin Ertuğrul Bellek Oyunları” oyunları tiyatro izleyicisiyle buluştu.

Tiyatrokare, İstanbul Tiyatro Festivali’nde 3 eseri izleyicilere sundu

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 26. İstanbul Tiyatro Festivali’ne iki farklı performansla katılan Tiyatrokare’nin ilk performansı Harbiye Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nda gerçekleştirildi.

Nedim Saban’ın yazıp yönettiği “Oyuncu Koçu”, Feyza Özgen Şeker’in yazıp yönettiği “Kapalı Gişe” ve Nedim Saban’ın tasarladığı “Muhsin Ertuğrul Bellek Oyunları” eserleri sahnelendi.

Gösterim öncesinde AA muhabirine açıklama yapan Saban, performansların kent belleğine katkıda bulunmak ve tiyatroda kuşaklararası iletişimi güçlendirmek amacıyla hazırlandığını söyledi.

“Kuşaklar arası aktarımın önemli olduğunu düşündük”

Proje fikrinin, geçen sene genel provaya geldikleri Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nun duvarında asılı tiyatrocuların fotoğraflarını görmeleriyle ortaya çıktığını aktaran Saban, “Ustaları öğrencilerimle paylaşırken, kuşaklar arası aktarımın önemli olduğunu düşündük. Yani proje burada fuayede doğdu.” şeklinde konuştu.

Saban, hafızadaki şeylerin zamanla unutulduğunu ve belleğin insana oyunlar yapabildiğini belirterek, “Ama mekanlarımız da bizim belleğimize kazınan bir hafızamız. Dolayısıyla biz de mekanların ve insanların üzerinden bir hafıza testi yapmak istedik.” ifadesini kullandı.

Sözlü kültürün önemine değinen Saban, “Oyuncular bizi terk ettikleri zaman bir hafıza bırakmıyorlar. Yani yazarlar bir oyun bırakıyor, yönetmenler bir reji bırakıyor ama oyuncular bunu bırakamıyor. Akademisyenlerin de çok ciddiye aldıkları bir alan değil sözlü kültür. O sözlü kültürün yapabildiğimiz kadarını aktarmak istiyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

“Oyunlar mekanlar üzerine yazıldı”

Sahnelenen oyunları mekanlar üzerine kaleme aldığını, “Muhsin Ertuğrul Bellek Oyunları”nı da üniversite öğrencileriyle birlikte hazırladıklarını anlatan Saban, “Genç arkadaşlarım da beni desteklediler projede ve bu beni çok mutlu etti. Çünkü aslında benim en çok onlara bu kültürü aktarmam lazım diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Tiyatrokare bünyesinde sahnelenen oyunlara değinen Saban, şunları kaydetti:

“Ses Tiyatrosu için dört tane farklı oyunumuz var, mekanlara özel yazıldı. Ama bu oyunlar oyun gibi değil daha çok workshop proje aşamasında. Yani biz bu kültürü beraber yaşatalım diye bugün bir ilk adım atıyoruz. Bitmiş oyunlar değil bunlar, üstünde çalışılan oyunlar.”

Beyoğlu Ses Tiyatrosu’nda yarın sunulacak ikinci performansta ise Nedim Saban’ın yazıp yönettiği “Araf”, Dr. Ziyad Guluzade’nin yazıp Dr. Kerim Emre Özerden’in yönettiği “Hikaye Satıcısı”, Nedim Saban’ın yazıp Erdinç Doğancı’nın yönettiği “İkiz”, Feyza Özgen Şeker’in yazıp yönettiği “Gişecinin Sesi” ve Nedim Saban’ın öğrencileriyle geliştirdiği “Ses 1885 Bellek Oyunları” sahnelenecek.

AA

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir