DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 3610761,09%
Antalya
31°

AZ BULUTLU

17:12

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

0

BEĞENDİM

ABONE OL

Enflasyon rakamları açıklandı. Haliyle kira fiyat güncellemesi de belli oldu. Ev sahipleri Haziran 2022’de kiralara en fazla yüzde 39.33 oranında zam yapabilecek. Samimi Haber Genel Yayın Koordinatörü Merve Şişman, açıklanan kira fiyatları, enflasyon oranlarının gündeme gelmesiyle İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa ile konuştu. Serbest piyasadaki durum gözler önüne serildi. Kiraların fahiş fiyattaki durumu, yabancı yatırımcıların etkileri, arz talep dengesinin bozulması ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un ifadelerine yönelik imar çalışmaları gündeme geldi.

“2-3 BİN OLAN EVLER 8-9 BİN LİRAYA ÇIKTI”

Serbest piyasa ne durumda, bu orana uyuluyor mu? sorumuza İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, “Açıklanan enflasyonda tabii kira artışı TÜFE’nin 12 ayın ortalaması yüzde 39.33 olarak çıktı. Bu Haziran ayı için uygulanacak en üst yüzde. Ama tabii mal sahiplerimiz bu oranı beğenmiyor. Yüzde yüzden aşağıya zam yapmamaya çalışan bir kesim mevcut şu anda. Piyasalar o yüzden sıkıntılı. 2-3 bin olan ev fiyatları 8-9 bin liraya kadar çıktı. Onun için mal sahiplerimiz bu yüzdeyi beğenmiyor şu an. Bizim bugüne kadar gördüğümüz en yüksek aylık kira artışı şu an.” şeklinde konuştu.

“YABANCI YATIRIMCILARIN ETKİSİ TEK SEBEP OLARAK GÖRÜLEMEZ”

“Kiraları hangi etkenler artırıyor, yabancı yatırımcılar ne kadar etkili?” şeklindeki sorumuza Aşa, “Tabii bu bir tek sebepten artmıyor. Biz yaklaşık bunu geçen yıl Temmuz ayından hemen hemen 1 senedir konuşuyoruz. Neden yükseldiğini, ne olduğunu, kentsel dönüşümden başlayıp inşaat piyasasının sıkışık olması, yeni projelerin olmaması, pandemi etkisi, yabancı ve mülteci etkeni derken yaklaşık beş altı sebepten dolayı bir talep yokluğu yani talep çok ama arz yok. Öyle bir piyasa yaşamaya başladık.” İfadelerini kullandı.

“MAALİYETLER YÜKSELDİĞİ İÇİN MÜTEAHHİTLER İNŞAATA BAŞLAYAMIYOR”

Genel Yayın Koordinatörü Merve Şişman’ın “Emlak sektöründeki sorunun kaynağı arz talep dengesinin bozulmuş olması mı?” sorusuna İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, “Kesinlikle öyle. Maliyet yükseldiği için müteahhitler inşaata başlayamıyor. Çünkü kendisi inşaatın kaça paraya olacağını bilmiyor. Bilmediği için lansmana bile çıkamıyorlar. Bu gibi sebeplerden dolayı inşaat yapılmıyor şu anda. Tablo bu yani. Enflasyon yüksek, bütün Dünya’da var bu. Sadece biz etkilenmedik. Bazı insanlar sadece biz de böyle olduğunu düşünüyor ama bu böyle değil. Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesi şu anda bu konuda sıkıntı yaşıyor. Yani biz de daha sıkıntılı geçiyor.” ifadelerini kullandı.

“SADECE İSTANBUL İÇİN DEĞİL ANADOLU’DAKİ BİRÇOK KENT İÇİN ÖNEMLİ”

“Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un ifadelerine yönelik imar çalışmaları var. İmara açılacak yeni arsalar sektöre nasıl yansıyacak?” sorumuza Nizameddin Aşa şu ifadeleri kullandı: “Zaten bunlar bizim çözüm önerilerimiz. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı üçüncü paketin hemen hemen tamamına yakını bizim son bir yıl içerisinde çözüm önerisi olarak sunduğumuz eylemler. Bunlardan bir tanesi de bu. O da bizim talep ettiğimiz sosyal konut projeleri. Böyle olduğu zaman ancak bunun önüne geçmek mümkün. Şimdi arz yoksa bu bir şekilde çözmek lazım. Şu an için en hızlı çözüm bu. Bütün Dünya’da zaten bu banliyö hatları, kullanılan, oluşturulan yaşam alanları yapılabilir. Gayet güzel olur. Aslında Kayabaşı dediğimiz eskiden Küçükçekmece şu anda Başakşehir’de olan Kayabaşı bunlar güzel örnekleri. İyi bir planlamayla banliyö hattı, kamuya ait olan bazı arsaların tahsis edilmesi, satışa sunulması, sadece İstanbul için değil Anadolu’daki birçok kent için önemli en azından gecekondulaşmayı önleyebilecek bir atılım bu.”

Enflasyon oranının gidişatının ne durumda olduğunu ise Nizameddin Aşa şu ifadeler ile açıklıyor: “Sabitlemek istedik, ben bunu dediğimde %18’lerde seyrediyordu. Bu işin ucu açık dendi, ‘ne sabitlenecek?’ şeklinde konuşuldu ve sosyal bir sıkıntı yaşanacak. Tabii ki kiracı için yük. Mal sahibi için tabii ‘şu kadar al’ diyemezsin ama bir de ödeme gücünü göz önüne almamız gerekiyor.” şeklinde ifade etti.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.