Ana Sayfa Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Le Mans 24 Saat Yarışı, Goodyear lastikleriyle kıyasıya mücadeleye sahne oldu

Le Mans 24 Saat Yarışı, Goodyear lastikleriyle kıyasıya mücadeleye sahne oldu

İSTANBUL (AA) – Goodyear, Le Mans 24 Saat Yarışı'nın LMP2 kategorisinin tek lastik ortağı olarak yer aldığı ikinci yılda, güçlü bir performans, dayanıklılık ve istikrar ortaya koydu.

Şirket açıklamasına göre, LMP2 sınıfında 27 araç yarışa Goodyear lastikleriyle başladı.

Böylece markanın, FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası ve Avrupa Le Mans Serisinin tek lastik ortağı olduğu ilk yıl olan geçen yıla kıyasla iki araç daha Goodyear lastikleriyle mücadele etti. Aralıksız çalışan bir ekip, takımlara lastiklerin yanı sıra operasyon ve yapılandırma desteği sağladı.

Bu yarış, Goodyear'ın 2020 yılında organizasyona geri dönmesinden bu yana markanın en büyük Le Mans projesi oldu. 2022 ayrıca, 31 aracın Goodyear lastikleriyle yarıştığı 1979'dan sonra Goodyear'ın en fazla araca servis sağladığı yıl olarak da tarihe geçti.

LMP2 kategorisinde antrenman, sıralama ve yarış aşamalarında 2 bin 500'den fazla lastik kullanıldı. Yarış sırasında her bir takım lastik 600 km diğer bir deyişle 44 tur kullanımda kaldı. Bu da 4 yakıt ikmaline eşit bir süre olup, takımlara pit noktasında önemli ölçüde zaman kazandırdı.

LMP2 kategorisinde yarışı Roberto Gonzalez, Antonio Felix Da Costa ve William Stevens'ın mücadele ettiği 38 numaralı araç kazandı. Yarışa üçüncü sırada başlayan üçlü, mücadelenin henüz başlarında liderliği ele geçirerek yarışı önde tamamladı. Prema Orrlen Takımı pilot koltuğunda Robert Kubica, Louis Deletraz ve Lorenzo Colombo ile 2. sırayı alırken, bu üçlüyü 28 numaralı ikinci JOTA aracı takip etti.

Yarış öncesinde favori gösterilen üç araç olan 22 numaralı United Autosport aracı ve iki WRT aracı ilk virajda çarpışarak geriye düştü. Yarışın sonraki bölümleri görece sakin geçerken, yarışa başlayan 27 araçtan 26'sı bitiş çizgisini geçmeyi başardı.

– "Sezonun en zorlu yarışlarından biri"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Goodyear Dayanıklılık Programı Müdürü Mike McGregor, Le Mans'da sergiledikleri saha içi performansın, takımlara sundukları hizmetin seviyesini ortaya koyduğunu belirterek, "Ekibimizde 40'tan fazla mühendis ve teknik eleman aralıksız çalışarak lastiklerin zamanında teslim edilmesini sağladı. En yeni tek tip slick lastiklerin performansından ve güvenilirliğinden çok memnun kaldık.

Mücadele boyunca hava yarışa son derece elverişli olsa da önceki yıllarda kullandığımız orta ve ıslak zemin lastiklerinin yerine tek bir ıslak zemin lastiği getirerek operasyonlarımızın önemli ölçüde daha akıcı olmasını sağladık. Bunun sonucunda, geçtiğimiz yıla kıyasla üretmemiz ve taşımamız gereken lastik sayısını yüzde 30 azaltmayı başardık." ifadelerini kullandı.

Goodyear EMEA Motor Sporları Direktörü Ben Crawley de Goodyear'ın LMP2 sınıfının tek tedarikçisi olarak ikinci yılına girmiş olmaktan gurur duyduğunu ifade etti.

Bu organizasyon sezonun en zorlu yarışlarından biri olduğunu aktaran Crawley, şunları kaydetti:

"Tek birçok yönlü slick lastik sağlamanın sadece teknik değil, aynı zamanda iş gücü yönünden zorlukları var. LMP2 kategorisindeki her takıma destek sunacak uzman saha mühendisleri görevlendirmemiz gerekiyor. Goodyear, dayanıklılık yarışlarındaki operasyonlarını büyütmeye devam ediyor.

Bu yıl düzenlenen yarış, Goodyear'ın son 43 yılda yer aldığı en büyük yarış oldu. LMP2 sınıfındaki araçların tamamının Goodyear lastikleriyle yarıştığı ikinci yılda takımlara, gösterdikleri iş birliği ve 27 araçtan 26'sının bitiş çizgisini geçmesi gibi muhteşem bir başarıya imza atmaları dolayısıyla teşekkürlerimi sunuyorum."

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir