Ana Sayfa Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Koronavirüs salgını beklenenden daha erken geldi

Koronavirüs salgını beklenenden daha erken geldi

Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, artışın beklenenden erken olarak temmuz ayında geldiğini söyledi. Vatandaşlardan kurallara uymaları konusunda uyardı.

Trabzon’da yoğun bakımlarda yatan hasta sayısının 32 olduğunu belirten Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, hatırlatıcı aşı dozunu yaptırmayanlara seslendi. Artan sayılar nedeniyle yoğun bakımlarda tekrar yer açtıklarını söyledi.

Covid vakalarının sayılarının yükselmesine rağmen hastanelere yansımasının eski ataklardaki gibi olmadığına da dikkat çeken Usta, “Ülkemizde Covid vakalarının artış sürecini yaşıyoruz. Henüz düşüşe geçmemiş, artış yönünde hareketimiz devam ediyor. Bu atağı biz eylül-ekim aylarında beklerken biraz erken olmuş oldu. Her şeye rağmen Covid vakalarının yüksek sayıda olmasına rağmen hastanelere yansıması eski ataklardaki gibi olmuyor ama her şeye rağmen yine de hastanelerimize yatan, yoğun bakımlarımıza yatan daha az da olsa vefat eden hastalarımız maalesef oluyor. Rakamsal boyutlarıyla şu an yoğun bakımlarımızda 32 hastamız bulunuyor. Diğer yoğun bakımlardan kısarak Covid vakalarına yer açmış oluyoruz. Dolayısıyla temiz vakaların olduğu yoğun bakımlarda da zaman zaman sıkışıklıklar maalesef yaşıyoruz” dedi.

Vatandaşlardan kurallara uymaları konusunda dikkat etmelerini isteyen Usta “Halkımızdan daha önceki gibi özellikle maske mesafe temizlik kurallarında hassasiyet bekliyoruz. Bunun yanında yüksek oranda aşılı olmuş olmakla birlikte hatırlatıcı dozlarını yaptırmamış olan vatandaşlarımızın da aşı ile birlikte tedbirini toplumsal sağlığa katkı anlamında almasını bekliyoruz. Özellikle bizim aşıda hatırlatıcı dozunu yaptırmamış olanlarla ilgili özellikle 65 yaş üstü olanlarda ciddi bir şekilde hastanelerde yatış oranında artışlar görüyoruz. O anlamda hatırlatıcı dozu da özellikle bizim de hatırlatmamız gerekiyor” dedi.

Aşılama oranında yüzde 85’lerde olduklarını ancak son dönemlerde bu oranda bir düşüş yaşandığını vurgulayan Usta, “Yüzde 85’lere yakın iki dozunu tamamlayan bir orandaydık ama üzerinden 6 ay geçtikten sonra tekrar hatırlatıcı dozların yapılması gerekiyordu orada ufak bir durağan sürecimiz oldu. Bunu şimdi tekrardan gündeme aldık tekrar vatandaşlarımıza hatırlattık. Son zamanlarda bayramdan sonraki süreçte bir artış yönünde hareket bir hareketimiz var. Bunun daha da hızlı daha da yüksek sayılarda olmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

FINDIK SEZONUNA DİKKAT!

Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, fındık sezonunun yaklaşmasıyla birlikte şehir dışından gelenlerle birlikte nüfusun artacağını söyleyen Usta: “İlimiz o anlamda dış nüfusta hareketi çok fazla olan bir il. Şu anda, bayram süresinde, sonrasında yine fındık sezonunda sürekli bir hareket içerisindeyiz. Bu hareketin olması gayet doğal, ilimiz yaz turizminde ve dışardaki insanımızın gelme dürtüsünde olduğu bir il. Bundan ziyade insanların kalabalıkların olduğu yerlerde maske, mesafe kurallarına uymalarını bekliyoruz.

 Covid’in kime ne yapacağını bilmiyoruz. Şu an hastanelerimizde 0-2 yaş grubunda 3 tane hastamız yoğun bakımda yatıyor. Dolayısıyla ne olacağını bilmediğimiz bir hastalıkta tedbirli olmamız gerekiyor. Nüfusun yaşlı olan bir kesimi de var. Mikrobu onlara getirip virüsü bulaştırma ihtimalimiz de yüksek. Dolayısıyla kendimize bir şey olmaması etrafımızdakilere bir şey olmayacağı anlamına gelmediği için topyekûn dikkat gerekiyor.” dedi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.