Ana Sayfa Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

KONDA ikinci tur anketini yayımladı! Ankete göre hangi aday önde?

Konda Araştırma’nın son anketine göre Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’ın oyu yüzde 52.7, Kılıçdaroğlu’nun ise yüzde 47.3 olarak hesaplandı.

KONDA ikinci tur anketini yayımladı! Ankete göre hangi aday önde?

Konda Araştırma, 20-21 Mayıs 2023 tarihlerinde 34 ilin merkez dâhil 108 ilçesine bağlı 154 mahalle ve köyünde 3607 kişiyle hanelerinde yüz yüze yöntemi baz alarak yaptığı anket sonuçlarını yayımladı.

Ankette öne çıkan önemli detay:

Ankette öne çıkan detay ise Sinan Oğan’ın Cumhur İttifakını desteklediğini 22 Mayıs günü ilan ederken, Ümit Özdağ ise Millet İttifakını desteklediğini 24 Mayıs tarihinde ilan etmesi. KONDA’nın araştırmasında ise 20-21 Mayıs tarihleri baz alınıyor. Yani Sinan Oğan ve Ümit Özdağ hangi adayı desteklediğini açıkladıktan sonraki değişim KONDA’da yer almıyor.

Araştırma kapsamında Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Antep, Giresun, Hatay, Mersin, İstanbul, İzmir, Karaman, Kars, Kayseri, Kırklareli, Konya, Malatya, Manisa, Sakarya, Samsun, Sivas, Tokat, Trabzon, Urfa ve Van’da seçmenlerle görüşüldü.

Araştırmanın bulgularının hata payı, yüzde 95 güven aralığında +/- 1,63, yüzde 99 güven aralığında yüzde +/- 2,15 olarak hesaplandı. 1. tur Cumhurbaşkanı Seçiminin ardından, iki adaya yönelik oy tercihleri aşağıdaki gibi ortaya çıktı.

Yüzde 8,2 kararsız olduğunu ve yüzde 2,6 oy kullanmayacağını söyleyen seçmenleri orantılı bir şekilde dağıtıldığında Erdoğan’ın seçimi önde aldığı görüldü.

Konda Araştırma, anketle ilgili olarak da şu üç notu düştü:

“Birincisi, 20-21 Mayıs tarihinden seçime kadar bir haftada yaşanacak olayların siyasi tercihlere etkisi. İkincisi, Cumhurbaşkanlığı seçimi 1. tur oylamasının ardından Ata İttifakı’nın dağılması üzerine, ittifakı oluşturan parti liderleri ve ittifak adayının seçimin 2. tur oylamasında farklı adayları destekleme kararı almaları üzerine yaşanabilecek stratejik oy kaymaları. Üçüncüsü de bu hükümet sistemi modelinde ilk defa deneyimleyeceğimiz, 2. tura giden seçimde katılım oranı olacaktır.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir