Ana Sayfa Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kartal’da, yıkım kararı alınan yapılarda “asbest” denetimi

KARTAL’DA, RİSKLİ YAPILARIN DEPREM DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARIYLA YENİLENMESİNİN ÖNÜNÜ AÇAN VE BU SAYEDE BUGÜNE KADAR YAKLAŞIK 90 BİN İNSANI DEPREM RİSKİNDEN KORUYAN KARTAL BELEDİYESİ, DEPREM DÖNÜŞÜM NEDENİYLE YIKIMI GERÇEKLEŞECEK YAPILARDA, HALK SAĞLIĞINI KORUMAK ADINA ASBEST DENETİM ÇALIŞMALARI DÜZENLİYOR.

Kartal’da, yıkım kararı alınan yapılarda “asbest” denetimi

Kartal’da, riskli yapıların deprem dönüşüm çalışmalarıyla yenilenmesinin önünü açan ve bu sayede bugüne kadar yaklaşık 90 bin insanı deprem riskinden koruyan Kartal Belediyesi, deprem dönüşüm nedeniyle yıkımı gerçekleşecek yapılarda, halk sağlığını korumak adına asbest denetim çalışmaları düzenliyor. Uzman ekipler tarafından gerçekleşen denetimlerde, bugüne kadar yaklaşık 600 ton asbestli alan tespit edildi.

“Asbestli alanlar bertaraf edilmeden yıkıma izin yok”

Kartal Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü tarafından gerçekleşen denetimlerde, deprem dönüşüm çerçevesinde yıkımı gerçekleşecek yapılarda, uzman ekipler tarafından numuneler alınarak asbestli alanların tespiti gerçekleştiriliyor. Uzman ekipler, numune çalışmalarını, yıkım kararı alınan yapıların; beton, sıvı, boya, yer ve çatı kaplaması, kazan dairesi gibi alanlarında gerçekleştiriyor.

Kartal Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü, lisanslı firmaların denetim raporları çerçevesinde yapı içindeki asbestli alanlar bertaraf edilmeden yıkım işleminin yapılmasına izin vermiyor. Denetimler sayesinde, kanserojen etkisiyle birçok hastalığa neden olan asbest minarelinin, halk sağlığını tehdit etmesinin önüne geçiliyor.

“600 tonluk asbest denetimi”

Kartal Belediyesi, asbest denetimlerinin yasallaştığı 2018 yılından bu yana, yaklaşık bin 500 binada 600 tona yakın asbestli alan tespit etti. Riskli yapıların yıkımı, halk sağlığına zarar vermemesi adına, asbestli alanların bertaraf edilmesiyle gerçekleşti. Öte yandan, uzmanlar lifli yapısıyla uzun süre havada kalabilen bir mineral olan asbestin; akciğer, gırtlak ve sindirim sistemi kanserleri ve asbestoz gibi ölümcül hastalıklara neden olduğunu ifade ediyor.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: İsteğiniz gerçekleştirilemiyor.