Ana Sayfa Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Derya Uğur Öner
Derya Uğur Öner
e-posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

KADILAR ŞEHRİ ÜNYE

GÜN DOĞUMUNUN EN ÖZEL, EN ANLAMLISI…

Karadeniz sahil şeridinde ki tüm şehirler birbirine benzer ancak öylesi özel yerleri vardır ki gezile işte Ünye böylesi bir güzelliğe ev sahipliği yapar. İskeleye inerim şehre ilk gittiğimde, doyasıya çekerim içime kokusunu her defasında, demli bir çay ve yanında Ünye simidi…

Balıkçılık mevsimi ise eğer seyre hiç doyum olmaz. Küçük tekneler ve onlarca balığa çıkan balıkçılar ağlarını çoktan salmıştır denize öğlen ızgarasını nasiplenmek için.

KADILAR YOKUŞUNDA TARİHİ YAŞAMAK

Son yıllarda Karadeniz turizminin artmasıyla beraber Ünye de nasibini almıştır bu turizm den ancak ilçe alternatif turizm açısından çok yönlü bir potansiyele sahip.

Osmanlı döneminin en önemli kadıları burada yetişir ve yetiştirilirmiş işte o kadılar bu sokakta yaşarmış bu sebeple sokak kadılar yokuşu olarak adlandırılır.

Geleneksel Türk mimarisin en güzel örneklerinin olduğu evler günümüzde restorasyon sonrası ilçe turizmine hayat vermiş. Açıkçası sokakta gezerken bir an için dönemi yaşadık.

MAVİ İLE YEŞİLİN BULUŞMASIN DA MOLA

Yorulduğunuzu hissettiğiniz anda oturup dinlenebileceğiniz ya da dilerseniz piknik yapabileceğiniz alan o kadar çok ki güzeller arasından güzeli seçmek gibi burada.

Fener’e gidip denizin o muhteşem seyrine dalmak çok keyif verici.

Muhteşem bir sahil şeridi burada tatil yapmak isteyenlerin en uğrak noktası çünkü alternatifli plajları misafirlerine ayrıcalık da sunuyor. Gün doğumu kadar gün batımını izlemenin keyfi apayrı.

ÇEKİÇ SESLERİNİN YENİDEN HAYAT BULUŞU 

Türkiye topraklarının neredeyse çoğunluğunda geçmişin el sanatı ve önemli mesleği bakırcılık bundan bir kaç yıl öncesine kadar yok olmak üzereydi.

Tüm Türkiye de başlatılan çalışmalar güzel bir sonuca ulaştı ve yeniden bakırcılık hayat buldu Ünye’de de olduğu gibi. Çarşı geziniz de ister istemez yolunuz çarşıya çıkar , seslere doğru yaklaşır ve birbirinden güzel bakırları seçmekte karar veremeyebilirsiniz.

Ustalar öylesi maharetli ki günümüzde modernize olmuş ürünlere baka kalabilirsiniz.

Ünye ye geldiğiniz de sokaklarında gezerken esnafla konuşun, sohbet edin çok keyif alacaksınız. Sizi güler yüzle karşılayacaklardır.

OSMANLI DÖNEMİ EN ÖNEMLİ LİMAN KENTİ

Son yıllarda şehirde ciddi çalışmalar var özellikle de Turizm’de daha neler yapabiliriz masaya yatırılmış şehre adeta yeniden can verilmiş diyebiliriz.

Osmanlı dönemi en önemli liman kentlerindenmiş şehir ve günümüze dek önemini hep korumuş. Sahil şeritlerinden ,caddelerine, rengarenk sokaklarından, tarihi yapılarına kadar alternatif çok fazla.

Mavisi ve yeşilini saymıyoruz bile. İlçe 2 günlük geziyi 3-5 güne kadar çıkarabilmiş buda şehrin ekonomisinin can damarını ortaya turizm olarak koymuş diyebiliriz ve işte gezi severlerini bekliyor.

ŞEHRE BİR DE KALEDEN BAKIN

Büyük bir kaya kütlesi üzerine inşa edilen kalenin görkemli duruşunu Km’lerce öteden görebilirsiniz.

Yaklaştıkça her dönemin izlerini gördüğümüz kale tarihi M.Ö 250 yıllarına kadar uzanıyor. Kaleyi bu bölgede yaşayan her kavim kendilerine göre değiştirerek kullanmış.

Kimi uzun süre kimi kısa süre kalabilmiş. Kale’de bulunan bir diğer ayrıntı ise Kral Kaya Mezarları. Bu mezarlar sütun gibi dimdik kayaların 10 metre yukarısına oyularak yapılmış.

Kale mimarisinde Roma ve Pontus mimarisine ait izler görülmüş.

Ama kaleye son halini Osmanlı İmparatorluğu vermiş. Kale kapısı Osmanlı tarafından yaptırılmış ve heybetli duruşuyla fotoğraf karelerinin vazgeçilmezi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir