Ana Sayfa Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Iğdır Üniversitesinde, İhtisas Çalışmaları Kapsamında Cilt Maskesi Üretildi

Iğdır Üniversitesinde, İhtisas Çalışmaları Kapsamında Cilt Maskesi Üretildi

Doğu Anadolu’nun en büyük tuz rezervlerinden olan Iğdır’daki Tuz Dağı’ndan alınan kilden Iğdır Üniversitesi Araştırma Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezinde (ALUM) cilt maskesi üretildi.

Tuzluca ilçesinde mağaraların ve Tuz Terapi Merkezi’nin bulunduğu Tuz Dağı’nda Üniversitemizce yapılan araştırmada, mağaralardaki sarkıtlardan sızan suyun etkisiyle tabanda oluşan kilin mineraller bakımından zengin olduğu belirlendi.

Üniversitenin Araştırma Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde yapılan çalışmalar sonucu bu kilden cilt maskesi üretildi. Cilt maskesinin seri üretimine geçilmesi ve kent ekonomisine katkı sağlaması hedefleniyor.

Cilt maskesinin yapımı ile ilgili bilgi veren Öğr. Gör Musa Karadağ, “Doğal olan bu kil tuz maskesini laboratuvar ortamında farklı ürünler katarak daha zenginleştirdik. Bu maskenin yapımında kullandığımız kilin mineraller bakımından zengin olduğunu gözlemledik ve ağır metal bulgusuna rastlamadık.” dedi.

İhtisas Üniversitesi İlan Edilmemizin Ardından Bölgedeki Kaynakları Aktif Kullanmaya Başladık

Laboratuvarda çeşitli çalışmalar yürüten Öğretim Görevlisi Musa Karadağ, Iğdır Üniversitesinin “Katma Değeri Yüksek Tarımsal Ürünler” alanında ihtisas üniversitesi ilan edilmesinin ardından bölgedeki kaynaklar ve yetiştirilen ürünler üzerine çeşitli çalışmalara yoğunluk verdiklerini söyledi.

Son olarak yürüttükleri çalışmalarda Tuzluca’daki Tuz Dağı’nın suyu ve toprağının çok değerli olduğunu gözlemlediklerini ifade eden Karadağ, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bu kapsamda çok değerli bir minerale sahip, cilt maskesine veya losyonlara iyi gelebilecek bir toprak keşfettik. Bu topraktan cilt maskesi, yüz maskesi üretimi gerçekleştirdik. Doğal olan bu kil tuz maskesini laboratuvar ortamında farklı ürünler katarak daha zenginleştirdik. Bu maskenin yapımında kullandığımız kilin mineraller bakımından zengin olduğunu gözlemledik ve ağır metal bulgusuna rastlamadık. Rektör hocamızın da desteğini alarak bunu sağlıklı bir ürüne dönüştürdük.”

Gönüllüler üzerinde yaptıkları uygulamada olumlu sonuçlar elde ettiklerini belirten Karadağ, proje dâhilinde ürünün seri üretimine geçmeye başlayacaklarını da dile getirdi.

Karadağ, projeye desteklerinden dolayı Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’ya teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir