Ana Sayfa Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Fransa, Burkina Faso’daki vatandaşlarına muhtemel gösterilere karşı uyarı gerçekleştirdi

Fransa’nın Vagadugu Büyükelçiliği, cuma günü düzenlenebilecek Fransa karşıtı gösteriler nedeniyle harekete geçti.

Fransa, Burkina Faso’daki vatandaşlarına muhtemel gösterilere karşı uyarı gerçekleştirdi

Vagadugu Büyükelçisi Luc Hallade, personelinden, cuma günü düzenlenmesi olası Fransa karşıtı eylemler nedeniyle evden çalışmalarını istedi.

Başkent Vagadugu ve ülkenin ikinci büyük kenti Bobo-Dioulasso’daki Fransız şirketlere de aynı çağrıda bulunan Hallade, ülkedeki Fransız okullarının ve Fransız Enstitüsünün de cuma günü kapalı olacağını kaydetti.

Büyükelçi Hallade, Fransız vatandaşlarına da mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları ve kalabalık ortamlardan uzak durmaları tavsiyesinde bulundu.

Darbeyle hız kazanan Fransız karşıtı eylemler

Burkina Faso’da 30 Eylül’de yaşanan askeri darbenin ardından devrik lider Paul-Henri Damiba’nın Fransız büyükelçiliğine sığındığı iddiaları sokakları karıştırmıştı.

İddiaların ardından Fransız büyükelçiliği etrafında toplanan göstericiler, Fransa karşıtı sloganlar atarak binaya girmeye çalışmıştı. Elçiliğe giremeyen göstericiler, binanın giriş kısmını ateşe vermişti.

Fransız büyükelçiliği, o tarihten bu yana halkın girişine kapatılmış ve etrafındaki güvenlik önlemleri artırılmıştı.

18 Kasım’da düzenlenen gösteride de büyükelçilik önünde toplanan protestocular, Fransa karşıtı sloganlar atmış, elçilik binasına taş ve sopalarla saldırmaya çalışmıştı.

Avrupa Birliğinin (AB) Burkina Faso Delegasyonu tarafından Burkina Faso Dışişleri Bakanlığına hitaben yazılan mektupta, söz konusu gösteriler sırasında güvenlik güçlerinin gereken reaksiyonu göstermediği belirtilmişti.

Gösterilerin akabinde Burkina Faso hükümeti, halkı sükunete davet etmiş ve ülkedeki yabancı diplomatların dokunulmazlıkları konusundaki kural ve ilkelerden “sapılmayacağını” vurgulamıştı.

AA

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir