DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 3620711,25%
Antalya
31°

AZ BULUTLU

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

0

BEĞENDİM

ABONE OL

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Federasyonu Başkanı Samimi Haber ekibine konuştu. Tarkan Kaleli’nin sorularının yanıtlayan Boran “Yüzbinler artık milyonlara ulaştı” dedi.

“EYT’liler olarak biz Türkiye’yiz”

EYT için kurduklarını derneklerin artık federasyon olduğunu ifade eden EYT Federasyonu Başkanı Gönül Boran: O yüzbinler şimdi milyonlar… Sayımız 5 milyona yakın, ailelerimizle birlikte de 15 20 milyona tekabül eden bir mücadelenin içerisindeyiz. Aslında Türkiye’den bahsediyoruz. Daha doğrusu, iktidarı muhalefet muhalefeti iktidar yapabilecek bir güçten bahsediyoruz. Burada EYT’liler çok uzun bir zamandır bir mücadele veriyor. Platform olarak başladı. Sonrasında da bir SSk olup, ilk derneği 2015 yılında kurup bugümn fedarasyon olarak derneklerimizin çok çeşitli illerimizde var olan fedarasyon derneklerimizle mücadelemize devam ediyoruz. Burada da hangi aşamada diye sorduğunuzda biz bir sona yaklaştığımızın hissiyatını yaşıyoruz. Mücadelemizin sonuç alabileceği bir süreci taşıyoruz. Bunu da neden derseniz? Biliyorsunuz her seçim sürecinde EYT’liler tozlu raflardan iniveriyor. Vaatler veriliyor, sözler veriliyor ama ne yazık ki bir türlü Türkiye’mizin derya deniz olan kaynak sıralamasında bizler ötelenenler oluyoruz.”

“AK Parti iktidarda kalmak istiyorsa icraat yapmalı”

Gönül Boran, iktidarın yıllardır verilen vaatleri yerine getirmediğini söyledi. Boran, “Vaatler icraate dönüşmediği süreçte sütten ağzımızın yanıp da yoğurdu üfleyerek yiyen bir topluluk olarak evet biz kararlıyız. İktidarda kalmak istiyorsa şu anki hükümet bunu vaat olarak değil çünkü iktidara yakışan icraattir. Muhalefet de neden iktidara taliptir? Vaat verecektir, burada da iktidarın böyle bir vaat verme sürecini asla tasvip etmiyoruz. Sadece icraat istiyoruz diyoruz. Siyasi partilerin hep bizi böyle bir siyasi malzeme olarak kullanması açıkçası yıllardır süre gelen bir mücadele vermiş oldu. Burada da çok önemli 2023 seçimleri ya da erken seçimde de biz diyoruz ki icraat istiyoruz. İktidara yakışan budur.

“Vaatler icraate geçemiyor”

Süreç hakkında iktidarın yaklaşımını değerlendiren Boran, “İcraatin sadece küçücük bir noktası var. Cumhur ittifakı yıllardır bize bazı algılarla yaklaştı. Kabul edemeyeceğimiz işte türemişler köpükler Erken Emeklilik istiyorlar. Bütçeyi kesiyorlar algılarıyla yaklaşıldı. Biz yıllardır devam ettik bu mücadelemize. Ama konuşmayanları 15 Mayıs’ta güzel de miting yaptık. Gündemimizde yok denilen süreçte şu an çalışma yapıyoruz açıklamaları gelmeye başladı.

“Bu oy potansiyelini hiçbir parti gözardı edemez”

Gönül Boran EYT’lilerin seçim malzemesi yapılmamasını artık vaatlerin icraate dönüşmesini istedi: Milyonların sesine çığlığına yine dönüyoruz dolaşıyoruz seçim sürecine. Bu oy potansiyeli hiçbir partinin gözardı edebileceği bir oy oranı değil. Deniliyor ya, 20 yıldır yönetiliyoruz. Bir söz ile ötelendik. Bu sadece EYT’liler değil, birçok konuda Türkiye mağdur kesim var. Siyasi partilerden isteğimizdir bizi seçim malzemesi yapmasınlar.

“İktidarın samimiyetinden tereddütümüz ediyoruz”

Boran, İktidarın mesajlarının samimi olmadığını aktardı. “Yasaya dökülmeden iktidarın icraat mesajlarına sıcak bakmıyoruz” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: Basına yansıyan yıllardır söylemler var. İthal çözümler var. Bizim Türkiye’mizin SGK’sının maalesefteki geçmişte 3’lü koalisyonun sonucu olan bu mağduriyet bugün dışarıdaki çalışma hayatının formülleri ile çözüm aranıyor. Bu kesintilerle yol alınmaya çalışıyor. Hiçbir söyleme inanmıyoruz. Çalışma bakanımız çıkacak şu şartlarda bunun çalışmasını yaptık. Cumhurbaşkanımız onaylayacak. Ondan sonra mağdur arkadaşlarımız partisine gidip oyunu verecek. Bu saatten sonra bizim mağduriyetlerle işimizin olmadığını kitlemizde biliyor, topluluğumuz biliyor.

“Dava siyasete girmemizi isterse gireriz”

Tarkan Kaleli’nin siyasete girip girmeyeceğini sorması üzerine EYT Federasyonu Başkanı Gönül Boran “Siyasi partilerden hiçbir teklif yok. Ben böyle bir düşünceyle mücadeleye girmedim. Çünkü ben biraz daha EYT’li arkadaşlarımızdan biraz daha şanslıyım. Ama öyle bir safha girdik ki Meclis görüşmeleriyle yön veriyoruz. Dava bizi nerede nasıl istiyorsa, nerede olmamız gerekiyor biz orada olmaya her daim hazırız. Gerçekten hakkıyla işini yapanları görüyoruz. Niçin olmasın ki bizden birinin mecliste o kürsüde hakkımızı savunmasın? Ben niye bugün bir EYT’li arkadaşımın Meclis’te olmasının gururunu yaşarım. Evet bizim hakkımızı savunuyor diyeceğim.”

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.