Ana Sayfa Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Evde Güve Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Evde Güve Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Evde güve neden olur? Evde güve gelmemesini nasıl sağlarız, Evde kelebek neden olur? Bazen evlerimizde minik uçan güve kelebeklerine rastlarız. Oldukça rahatsız eden bu böcekler özellikle mutfakta karşımıza çıkar. Mutfak dolaplarındaki kapalı ve havasız ortam güvelere davetiye çıkarır. Güveler bu ortamları çok sever ve hava bir de nemliyse, dolaplara akın ederler. Peki, evde güve neden olur, nasıl uzaklaştırılır?

Evde Güve Neden Olur?

Güve kelebekleri evlerimizde karanlık ve havasız ortamlarda ortaya çıkan, özellikle nemli havaları seven böceklerdir. Bu böcekler dışarıdan gelebileceği gibi, açık bırakılan baharat, un ve bakliyat gibi ürünlerde de üreyebilirler. Özellikle bu besinlerle beslenerek, içlerine de güzelce saklanabilirler. O yüzden kavanoz içlerinde minik kelebeklere rastlayabilirsiniz.

Güvelerin en önemli belirtisi, kıyafetlerdeki ya da poşetlerdeki deliklerdir. Güveler insanların bakliyatlarına zarar verir, onları çöpe atılacak bir hale getirebilirler. Bazen de giysileri kemirir, giysilere zarar verirler. Yaklaşık 1 cm civarında bir boyu olan bu kanatlı böceklerin İnsanları ısırmak gibi bir özellikleri yoktur.

Evde Güve

Güveler Zehirli Midir?

Özellikle açık kalan bakliyatlara doluşan güve kelebeği, erken dönemde yani daha larva iken zehirleyici özelliğe sahiptir. Bu yüzden özellikle bakliyat içlerine dikkat etmek gereklidir. Larvalar zehirlidir. Çünkü erken dönemde zehirli bitki kökleri ile beslenirler. Eğer mutfak içinde herhangi bir güveden kurtulma yöntemi uygulamıyorsanız, sürekli artarak çoğalırlar. Güveler yılda en az 1 ile 5 kere üreme özelliğine sahip hayvanlardır. Bu yüzden çoğalmaları kaçınılmaz olabilir. Dişi bir güve tek seferde 100 yumurta bırakabilir.

Güvelerden Nasıl Kurtulabiliriz?

Güveden kurtulma yolları nelerdir;

  • Güveler oldukça sıcak ortamları severler, bu yüzden uygun sıcaklık olursa üreyip çoğalırlar. Özellikle sıcaklığı belli bir düzeyde tutabilirseniz çok iyi olur.
  • Kısa süreli olarak evden ayrılacaksanız, mutlaka açık bir cam bırakın. Uzu süre havasız bıraktığınız evinizi güve istilasıyla bulabilirsiniz. Çünkü güveler havasız ortamları çok sever.
  • Marketlerden aldığınız güve kovucu tabletleri mutfak, kiler vb. ortamlara koyabilirsiniz.
  • Giysileri, çok nemli ve kapalı ortamlarda saklamayın, nemli ortamlarda güvelerin sevdiği yerlerdendir.
  • Merdiven boşluğu, kiler, dolaplar vb. yerleri sık sık havalandırın. Güve oluşumu buralarda da oldukça fazla olabilir.

Evde Kelebek Neden Olur? 

Evde kelebek (güve) nasıl olur? yukarıda sizlere bahsettik umarım sizlere faydalı olmuştur.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir