DOLAR 16,6322 -0.3%
EURO 17,5187 -0.25%
ALTIN 973,01-0,21
BITCOIN 338482-2,09%
Ankara
21°

HAFİF YAĞMUR

03:27

İMSAK'A KALAN SÜRE

Eşi Vefat Eden Kadınlara Devlet Para Yardımı Ne Kadar?

Eşi Vefat Eden Kadınlara Devlet Para Yardımı Ne Kadar?

ABONE OL
Haziran 5, 2022 09:33
Eşi Vefat Eden Kadınlara Devlet Para Yardımı Ne Kadar?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kocası ölen kadınlar için devlet ve özel kuruluşlar tarafından kadınların hayat kalitelerinin düşmemesi için bazı yardımlar yapılır. Kadınlara ölen eşleri üzerinden maaş bağlanır. Çocukları da aynı şekilde yetim maaşı alır. Vefat eden kocanın SGK prim gününü doldurmuş olması halinde kadına dul maaşı bağlanır.

Nakit yardımı, yoksulluk ve muhtaç durumda olan hiçbir sosyal güvenceleri olmayan kadınların almış olduğu paradır. Bu yardım kocaları ölen kadınların yoksulluk çekmemesi için verilen 2 ayda bir 550 TL olarak verilen yardım parasıdır. Bu para Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından kadınlara verilmektedir.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı vakıflar tarafından, kocası ölen kadına aylık 325 TL maaş verilir. İki ayda bir toplam 650 TL olarak verilecek maaş bağlanmaktadır. Ölen kocanın emekli maaşının olması halinde kadın, emekli maaşının bir kısmını alabilmektedir. 

Yardım Parası Yararlanma Şartları 

Eşi vefat eden kadın, eşinin ölümünden önce eşiyle resmi olarak boşanmışsa, bu yardım programından yararlanamaz. Koca ile kadın arasında boşanma davası devam ederken yani, mahkeme kararı kesinleşmeden koca vefat etmişse, kadın kişi bu yardım programından faydalanır. 

Eşi Vefat Eden Kadınlara Devlet Para Yardımı

Başvuru yapan kadın, çocuklarından ayrı yaşıyorsa ve sadece onların sağlık güvencelerinden yararlanıyorsa, sağlık provizyonu yakınından dolayı verilmişse, Mütevelli Heyeti tarafından muhtaç kabul edilmesi kaydıyla, bu yardım programından faydalanır.

Hükümlü ve tutukluların ibate giderleri 1721 sayılı Hapishane ve Tevkifhanelerin İdaresi Hakkında Kanun kapsamında karşılandığından, bu durumda olanlar EVEK yardım programından faydalanamaz. Ayrıca, huzurevinde kalan kişilerin temel ihtiyaçları huzurevi tarafından karşılandığından, EVEK yardım programından huzurevinde kalanlar da faydalandırılamaz. 

Yardım Parası Başvuru

EVEK yardım programına başvurular, resmi olarak ikamet edilen yerdeki SYD Vakıflarına yapılır.  Başvuru sırasında müracaatçılardan üzerinde T.C. kimlik numarası yazılı resmi kimlik, ehliyet veya pasaport dışında herhangi bir belge istenmez.

EVEK yardım programına başvuru, tercihen eşi vefat eden kadının kendisi veya zaruret halinde kendisi adına olan belgeler hak sahibi tarafından doldurulmak üzere 18 yaş üzerindeki herhangi bir yakını tarafından yapılır. Başvuru sırasında yapılan SGK kontrollerinde sosyal güvencesi tespit edilenlerin yardım başvuruları Mütevelli Heyeti tarafından kabul edildi alınamaz. 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.