Ana Sayfa Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Beklenen yağışlar olmadı, barajların su seviyesi düştü

AYDIN (İHA) – ÖNEMLİ TARIM KENTLERİNDEN OLAN AYDIN’DA ÇİFTÇİLERİN CAN DAMARI OLAN BARAJLARIN DOLULUK SEVİYELERİ, BEKLENEN YAĞMURUN OLMAMASI İLE BİRLİKTE DÜŞMEYE BAŞLADI.

Beklenen yağışlar olmadı, barajların su seviyesi düştü

Önemli tarım kentlerinden olan Aydın’da çiftçilerin can damarı olan barajların doluluk seviyeleri, beklenen yağışların olmaması ile birlikte düşmeye başladı.

Çiftçi sayısı yüksek olan illerden olan Aydın’da üreticilerin merakla takip ettiği barajlardaki doluluk oranın düşük olması endişelendirmeye başladı. Aydın genelinde beklenen yağışların yağmaması ile birlikte barajlarda seviyelerin aşağıya çekilmesi sebebiyle Aydın Ovası şimdilerde gri renge büründü. Yaklaşık 2 aydır barajları dolduracak seviyede yağış meydana gelmezken barajlardaki doluluk oranlarının 2023 yılı Şubat ayı rakamları da il genelinde yaklaşık yüzde 20-30 seviyelerinde gerçekleşti.

Aydın’ın önemli barajlarından olan Kemer Barajı’nın yüzde 32, Çine Adnan Menderes Barajı’nın ise yüzde 22 oranlarında dolu olduğu öğrenilirken, beklenen yağışların olmaması 2021 yılında yaşanan kuraklığın tekrar etmesi ihtimalini gözler önüne serdi. Çiftçiler için önemli yerlerden olan Çine Çayı’nda da su seviyesinin düşmesi ile birlikte yer yer adacıklar oluşurken, Ege Bölgesi’nde beklenen yağışların olmaması da üreticileri endişelendirmeye başladı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir