Ana Sayfa Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Basketbol Hakemi Nasıl Olunur?

Basketbol Hakemi Nasıl Olunur?

Basketbol hakemi olmak için İl Gençlik ve Spor Bürosu Spor Hizmetleri Bürosuna başvurabilirsiniz. Başvurunuzu gönderdikten sonra basketbol hakemlik kursunun başlamasını beklemelisiniz. Kursun son gününde yaklaşık 1 saat süren bir sınava gireceksiniz. %70 puan alan öğrenciler testi başarıyla geçerler ve basketbol masasında yedek hakem olmaya hak kazanırlar. Bazı illerde, eğitiminiz basketbol sahası hakemlik kursu ile birlikte sunulmaktadır. Gençlik ve Spor Bürosu’na bizzat başvurarak ilinizde sunulan kurslar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca şehrinizde henüz kurs yoksa yabancı bir ilden basketbol hakemi olmak için başvurabilirsiniz.

Basketbol Hakeminin Özellikleri Nelerdir?

Futbol hakemliğine kıyasla basketbol hakemliği daha geniş, daha detaylı ve zorlu bir süreci içerir. Basketbol çok sayıda kuralı olan elit bir spor olduğu için hakemlerin rolü ağır ve stresli. Bu nedenlerle basketbol hakemi olmaya karar vermeden önce iki kez düşünmelisiniz. Basketbol hakemleri ile ilgili soru, soru veya görüşlerinizi yorum kısmından belirtebilirsiniz. Basketbol hakemliği günümüzün en popüler meslek grupları arasında bulunmaktadır.

Basketbol Hakemi

Basketbol ülkemizde son yıllarda gelişen spor dallarından biridir. Amatör veya profesyonel basketbolcuların spor yapmaları için çeşitli illerde çeşitli mekânlar açmak için daha fazla yatırım yapılmış ve bu alanda çok etkili sonuçlar alınmıştır. Basketbol takımımız çeşitli uluslararası şampiyonalarda birçok başarıya imza attı. Sporun büyüyen bir alanı basketbol hakemliğidir. Basketbolda hakemliğin büyük bir dikkatle yapılması gereken en zor görevlerden biri olduğuna şüphe yok ve spor büyüdükçe popülaritesi artıyor gibi görünüyor.

Basketbol Hakemi Olma Şartları?

Basketbol hakemi olma şartları şu şekilde sıralanabilir;

  • T.C. vatandaşlığı
  • En az lise mezunu veya dengi
  • 17 yaş altı 30 yaş altı
  • Sağlık durumunun tahkime uygun doktor raporu ile belgelenmesi
  • Utanç verici bir suçtan hüküm giymemiş olmak
  • Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü veya Federasyon tarafından altı ay ve daha uzun süre ceza almamış olmak,

Yukarıdaki şartları sağlayan kişiler basketbol hakemi olma ayrıcalıklarına sahip olabilirler. Dolayısıyla yukarıdaki şartların sağlanması son derece önemli bir süreci teşkil etmektedir. Basketbol hakemi olmak günümüzde ayrıcalıklı bir oluşum olmaktadır.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir