Ana Sayfa Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bakanı Bilgin: Sözleşmeli personel ve EYT sorununu çözüyoruz

Çalışma Bakanı Bilgin’den sözleşmeli personel ve EYT sorunu için yeni açıklama geldi: Önümüzdeki dönem içerisinde sözleşmeli personel ve EYT sorununu çözüyoruz. Sorunları dosya dosya açarak çözeceğiz.

Bakanı Bilgin: Sözleşmeli personel ve EYT sorununu çözüyoruz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, önlerindeki ilk dosyanın ‘geçici işçiler sorunu’ olduğunu söyledi. “Bir türlü bitmeyen geçici işçiler sorunu var. Onu da çözüyoruz. Kadrolu işçi haline getireceğiz. Taşerondan kalan bazı sorunlar var. Yaklaşık 85 bin kişiydi, sayıları biraz değişti. Onların kadro sorunlarını çözeceğiz” diyen Bilgin, emeklilerle ilgili kapsayıcı düzenlemelerin de olduğunu açıkladı.

Bilgin, AK Parti Antalya İl Başkanlığı’nda katıldığı basın toplantısında, Türkiye’nin bugün karşı karşıya bulunduğu sorunların konjonktürel olduğunu öne sürdü. Bilgin konuşmasında, çalışanların toplu sözleşmeler yoluyla korunmasını sağlamak, toplu sözleşme mekanizmasını yaygınlaştırmak, sendikalaşmanın önündeki engelleri kaldırmak için yeni çalışmalar yaptıklarını anlattı.

‘SENDİKAL MEVZUATTAN KAYNAKLANAN SORUNLAR VAR’

Sendikal mevzuatın düzenlemelerinden kaynaklanan sorunlar konusunda kapsamlı bir çalışma yaptıklarını belirten Bilgin, emeğin sermaye karşısındaki konumunu belirleyen, piyasa şartları içerisinde gelir dağılımını düzeltecek en önemli mekanizmanın toplu sözleşme düzeni olduğunu ifade etti. Bu konuda sendikalaşma oranını artırmak mecburiyetinde olduklarını aktaran Bilgin, “Türkiye sanayileşiyor ve işgücüne katılım oranı artıyor. Bu arttıkça emekçilerin sayısı da sorunları da artıyor. Bunları çözeceğiz. Bir türlü bitmeyen geçici işçiler sorunu var. Onu da çözüyoruz. Kadrolu işçi haline getireceğiz. Taşerondan kalan bazı sorunlar var. Yaklaşık 85 bin kişiydi, sayıları biraz değişti. Onların kadro sorunlarını çözeceğiz. Emeklilerle ilgili kapsayıcı düzenlemeler yapıyoruz. Kamuda çok sayıda sözleşmeli statüsü var. Onları değiştiriyoruz. Güvence verecek düzenleme yapıyoruz. Türkiye’nin her sosyal meselesi, çözmemiz gereken bir mesele. Önümüzde görev olarak duruyor. Sorumluluğumuzu yerine getireceğiz” dedi.

‘EMEKÇİLER ENDİŞE ETMESİN’

Enflasyon sorunu olduğunu ve bunun en önemli nedeninin dışarıdan alınan doğalgaz ve petrol olduğunu savunan Bilgin, sözleşmeli personel ve EYT sorunu içinse şu açıklamayı yaptı: “Sorunların çözümü için tedbirler alıyoruz. Asgari ücreti önceki yıla göre yüzde 80 arttırdık. Önümüzdeki dönem içerisinde Sözleşmeli Personel ve EYT sorununu çözüyoruz. Dosya dosya açarak çözeceğiz. Türkiye’nin emekçileri endişe etmesin. Türk devleti sosyal bir devlettir.”

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.