DOLAR 16,5754 0.21%
EURO 17,5544 0.06%
ALTIN 969,38-2,27
BITCOIN 345752-1,19%
Osmaniye
30°

AÇIK

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Ali Babacan: Sonuna kadar 6’lı masadayız

Ali Babacan: Sonuna kadar 6’lı masadayız

ABONE OL
Haziran 7, 2022 10:04
Ali Babacan: Sonuna kadar 6’lı masadayız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Gazetesi’nden Jale Özgentürk’e konuşan Deva Partisi Lideri Ali Babacan, çok özel sorulara yanıt verdi. Ali Babacan, aday belirleme konusunda altı partinin acele etmeyeceğini söyledi: Sonuna kadar masadayız!

6’lı masa dağılıyor mu? 

Tabii ki hayır. 6’lı masa dağılmıyor. Biz Deva Partisi olarak sonuna kadar masadayız.

Altı partinin bugünlerde en önemli gündemi nedir?

Altı partinin ilk anlaştığı konu parlamenter sisteme geçiş. Biz de geçiş süreci yol haritası üzerine çalışıyoruz. Parlamenter sisteme geçerken Türkiye nasıl yönetilecek? Parti olarak tam sayfa bir gündem çıkardık. Şimdi her parti bunun üzerine çalışıyor. Bu çalışmalarda farklı farklı modeller ortaya çıkacak. Sonra tek bir modele indireceğiz. 

6’lı masa hangi konularda mutabakata vardı?

Ekonomide üç konuda mutabakata vardık. Çalışma bitti. 13 Haziran’da açıklayacağız. Biri Merkez Bankası’nın bağımsızlığı, Ekonomik ve Sosyal Konsey’in canlandırılması ve Stratejik Planlama Kurumu’nun kurulması. Bunun için geçici heyet kurduk. Bizden İbrahim Çanakçı, CHP’den Faik Öztrak, İyi Parti’den Durmuş Yılmaz var. Devlet yapısını bilen arkadaşlarımız. Ülke için uzun vadeli strateji belirleyecek, kaliteli bir insan gücüne sahip, trendleri bilen Türkiye’nin hangi alanda nelere odaklanması gerektiğini çalışacak bir kurum olacak. 

Altı parti olarak aday belirleme konusunda geç kalmıyor musunuz? 

Kamuoyunda merak var. Hükümet tarafından baskı var, hadi açıklayın diye. Ama kendi aramızda tüm partiler bu konuda rahatız. Acele etmenin faydalı olmayacağını düşünüyoruz. Bugün hemen konuşmamız gereken bir konu olmadığı konusunda tutarlıyız. Öbür türlü çok riskli olur. Mesela Vatikan’daki gibi şimdi kapansak beyaz duman çıkana kadar çalışsak, bir ortak aday belirlesek, ben endişeliyim. Çünkü temel politikalarda ortak söylem oluşmadıktan sonra ortak aday belirlemek risk. Cumhurbaşkanı adayı belirlendiği anda ona her şeyi soracaklar. Projektörler altı partiden adaya dönecek. O aday hangi soruya, nasıl cevap verecek. “Ben bilmem altı parti bilir” mi diyecek yoksa kendi dağarcığıyla mı cevap verecek.  

Ekonominin durumunu nasıl görüyorsunuz? Kriz derinleşiyor mu?

Finans camiası da bunu çok soruyor. Bu ara yoğun bir trafik var. Görüşme trafiğimiz. İki üç hafta kadar önce 100’e yakın fon yöneticisi ile bir araya geldik. Toplantı yaptık dijital ortamda. 9 trilyon dolar yöneten en büyük fon gelecek bu hafta. Fonlarla görüşmelerimizde geçen seneki sorular AKP’yi yakından tanıdığım için hükümet ne yapar, ne yapmazdı. Şu anda artık tamamen siz ne yapacaksınız, diye soruyorlar. Bir değişim olacağı görülüyor. Projektörler hükümetin muhtemel yapacaklarından bizim yapacaklarımıza çevrilmiş durumda. 2002’de ben bunu yaşamıştım. Üçlü koalisyonu kimse sormuyordu bizim ne yapacağımızı soruyordu. 

Türkiye’yi dolaşıyorsunuz. Vatandaşın yaklaşımı ne?

Önceki gün İskenderun’daydık. Pazarda zor yürüdük. Vatandaş çeyrek karpuz almış, onu gösteriyor. Feryat ediyor, kurtarın bizi, diyor. Umudumuz ekonomi çok kötüye gitmeden, bir çöküş yaşanmadan iktidarın değişmesi. 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.