Ana Sayfa Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

6 yaşındaki çocuğa istismar davası: Kadir İstekli ve baba Yusuf Ziya Gümüşel hakim karşısına çıkacak

İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki çocuğu H.K.G’nin ‘evlilik’ adı altında cinsel istismara maruz kalmasıyla ilgili dava kapsamında Kadir İstekli ve baba Gümüşel bugün ilk kez hakim karşısına çıkacak.

6 yaşındaki çocuğa istismar davası: Kadir İstekli ve baba Yusuf Ziya Gümüşel hakim karşısına çıkacak

6 yaşındaki çocuğa istismar ve evlendirme skandalıyla ilgili davanın ilk duruşması bugün görülecek.

Duruşmaya tutuklu sanıklar Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel’in Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılması bekleniyor.

Ayrıca duruşmaya İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi, İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi, UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği de katılacaklarını duyurdu. Anadolu Adalet Sarayında saat 10.00’da başlayacak duruşmada geniş güvenlik önlemleri alındı.

ADLİ TIP: RUH SAĞLIĞI BOZULDU

Duruşma öncesi mahkemenin 2004 yılında 6 yaşındayken evlendirildiği iddia edilen H.K.G’nin beden ve ruh sağlığının bozulup bozulmadığının tespiti için Adli Tıp Kurumundan istediği rapor tamamlandı.

Adli Tıp Kurumu’na sevk edilen H.K.G uzman hekimler tarafından muayene edildi. Bu inceleme sonucunda hazırlanan raporda, genç kadının travma sonrası stres bozukluğu yaşadığı ve ruh sağlığının bozulduğu belirtildi.

Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G., 6 yaşındayken 29 yaşındaki mürit Kadir İstekli ile evlendirildiğini söyleyerek şikayetçi olmuştu.

H.K.G. ifadesinde çocukluğu boyunca hergün cinsel istismara uğradığını ve cinsel istismarın kendisine bir oyun gibi gösterildiğini anlattı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame geçen aralık ayında 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede Kadir İstekli hakkında 67 yıl 10 ay 15 gün; baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında 22 yıl 6 ay hapis cezası isteniyor.

Davanın ilk duruşmasının 22 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olması tepkilere neden olmuştu. Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi, duruşma tarihi öne çekerek, 30 Ocak’ta ilk incelemesini yapma kararı alınmıştı.

Kaynak: NTV

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir