Bugün - 3 Aralık 2021 Cuma
Ankara 23°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Ekonomi Asayiş Politika Dünya Sağlık Eğitim Gündem Kulis Haber Spor Yerel Magazin Diğer »
Haber Detayları

Günün gelişmeleri

Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. BİST100 endeksi güçlü gelen bilançolarla yükseliş yaşamaya devam etti ve bizim için çok kritik bir bölge olan 1501 seviyesinin üzerinde kapatarak 7 ayın en yükseğine çıktı.

Ekonomi Haberi - 27 Ekim 2021 Çarşamba - 12:16
Dün yurtiçinde  veri akışı sakindi. BİST100 endeksi güçlü gelen bilançolarla yükseliş yaşamaya devam etti ve bizim için çok kritik bir bölge olan 1501 seviyesinin üzerinde kapatarak 7 ayın en yükseğine çıktı.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde  veri akışı sakindi. BİST100 endeksi güçlü gelen bilançolarla yükseliş yaşamaya devam etti ve bizim için çok kritik bir bölge olan 1501 seviyesinin üzerinde kapatarak 7 ayın en yükseğine çıktı. BİST100 endeksi günü % 1.09’luk artışla 1.509.20 puandan kapatırken işlem hacmi 21.1 milyar TL olarak gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 2,15 ile spor olurken, en çok kaybettiren % 0,05 ile sigorta oldu. Usd/Try’de ise kar satışları devam ederken kur bu sabah itibariyle 9.5145 seviyesinden işlem görüyor.

Bugün yurtiçinde  Ekim ayına ait Türkiye Ekonomik Güven Endeksi  ve ticaret açığı rakamları izlenecek. Bugün Bist100 tarafında bizim için belirleyici seviye 1501 olacaktır. Eğer bu seviyenin üzerinde kalmaya devam edersek yükseliş eğiliminin devamını izleyebiliriz. 1501 desteğinin kırılması halinde ise borsaya yeniden satışlar hakim olabilir. Usd/Try tarafı dengelenmeye devam ederken 9,80-9,20 bandına kurun oturmaya çalıştığını izliyoruz. Burada dikkat edeceğimiz unsur dolar endeksinde yaşanacak gelişmeler. Eğer dolar endeksi 93,44 seviyesinin üzerinde kalıcı olursa kurdaki düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir.

ABD:  Dün ABD’de konut piyasasına ilişkin verileri takip ettik. Konut Fiyat Endeksi beklentilerin altında % 1.0 artarken, son 4 aydır Konut Fiyat Endeksinde azalış görülmekte. Yıllık bazda S&P/CS Karmaşık -20 Konut Fiyat Endeksi beklentilerin altında % 19.7 artış gösterdi. Yeni Konut Satışları ise beklentilerin üzerinde 800 bin adet gerçekleşirken son 3 aydır Yeni Konut Satışlarında tekrardan artış görülmekte. ABD’de konut fiyatları yükselmeye devam ederken gelen veriler konut piyasasına ilişkin kafaları karıştırdı. ABD'de Demokratlar, Başkan Joe Biden'in 3,5 trilyon dolar büyüklüğündeki sosyal harcama ve iklim değişikliği ile mücadele paketi üzerinde bir anlaşmaya dün de varamadılar. Biden'in 3,5 trilyon dolar olarak ortaya koyduğu ancak 1,5 trilyon dolar seviyesine kadar indirilmesi tartışılan paketin finansmanı için vergi artırımının da aralarında olduğu konularda ilerlemeler olsa da iklim değişikliği ile mücadele için atılacak adımlar, göç gibi konularda görüş ayrılıkları devam etti. Dün  dolar endeksinde yükseliş eğilimi devam ederken ABD 10 yıllık tahvil faizinin hafif bir şekilde düştüğünü izledik. Bu sabah tahvil faizi % 1.62’den işlem görürken 3 Kasım’da Fed faiz kararı öncesi 10 yıllık tahvil faizinde dengelenme yaşanıyor. Dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizinde yükseliş beklentimizi sürdürüyoruz. ABD borsaları ise şirketlerden gelen pozitif bilançoların etkisiyle  dünü yükselişle kapattık. Ayrıca dün S&P, Dow Jones ve Nasdaq borsalarında tarihi rekorlar kırıldı.

Bugün ABD’de  enflasyonu ve büyümeyi harcamalar yoluyla etkileyecek verilerden çekirdek dayanıklı mal siparişlerinin aylık bazda % 0.4 açıklanması beklenirken dayanıklı mal siparişlerinin ise aylık bazda % 1.1 azalacağı tahmin edilmekte. Bunun dışında ABD’de bugün toptan satış envanterleri ve mal ticaret dengesi verilerini takip ediyor olacağız. Son dönemde dünyada enerji krizi yaşanırken petrol fiyatlarının yükselmesi hem enflasyonist baskıları artırması hem maliyetleri yükseltmesi açısından yakından takip edilen gelişmelerden biri. ABD’de Enerji Bilgi İdaresi bugün haftalık ham petrol stoklarını açıklayacak. Stokların 2.0 milyon artış yönünde gelmesi bekleniyor. Stoklarda artışın devam etmesi halinde petrol fiyatlarında geri çekilme yaşanabileceği gibi beklentilerin altında kalacak bir stok rakamı görülmesi halinde ise petrol fiyatlarında yükseliş devam edebilir.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde  veri akışı sakindi. Gözler Perşembe günü yapılacak Avrupa Merkez Bankası faiz kararına çevrilmiş durumda. Dün dolar endeksindeki yükselişin devam etmesi Eur/Usd’de hafif satışların yaşanmasına neden olurken her zaman söylediğimiz gibi 1.17 seviyesi kırılmadıkça paritedeki satış eğiliminin sürmesi beklenebilir. Eur/Try’de ise kar satışları görülürken kurda 10.70 seviyesi kısa vadede önemli bir destek olarak gözükmekte. Avrupa borsaları da açıklanan şirket bilançolarının pozitif gelmesinin ardından dünü alıcılı tamamladı.

Bugün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakin.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1501 seviyesinin altında önce 1492 ve arkasından 1482 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1513 direncinin kırılması halinde önce 1526 ve arkasından 1535 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1626 seviyesinin kırılması halinde önce 1634 ve arkasından 1650 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1613 desteğinin altında önce 1605 ve arkasından 1595 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 9.4770 seviyesinin kırılması halinde önce 9.4230 ve arkasından 9.3530 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 9.5530 direncinin üzerinde önce 9.6260 ve arkasından 9.7220 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1783 seviyesinin altında önce 1776 ve arkasından 1769 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1800 direncinin kırılması halinde önce 1806 ve arkasından 1813 direnci test edilebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

#ASELS ASELSAN - Şirketin Ukrayna ordusunda kullanılan Kazak-2M1 tipi zırhlı araçlar için silah sistemleri tedarik edileceği medyada yer aldı.

#BMSCH BMS ÇELİK - Şirket tarafından Aliağa OSB’de, yapı ruhsatı alınan Çelik Hasır ve Nervürlü Çubuk Üretim Tesisi Yatırımı harcamalarında yer alan 10.000 m 2 ’lik fabrika alanın yapımı için Z Sistem ile sözleşme imzaladığı, projenin Mart 2022'de tamamlanmasının planlandığı açıklandı.

#BUCIM BURSA ÇİMENTO - Şirket kayıtlı sermaye tavanının 500 milyon TL’den 2,5 milyar TL’ye yükseltilmesi Genel Kurul’da da onaylandı.

#DGKLB DOĞTAŞ KELEBEK - Şirket unvanının Doğanlar Mobilya Grubu İmalat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi olarak değiştirilmesi kapsamında yapılan esas sözleşme tadil başvurusunun SPK tarafından onaylandığı açıklandı.

#EKGYO EMLAK KONUT - Başkent Emlak Konutları’nın Kısmi Kesin Kabul Tutanağının onaylandığı açıklandı. İstanbul Çekmeköy’deki 130 adet bağımsız bölüme ait Yapı Ruhsatlarının alındığı açıklandı. İstanbul Çekmeköy’deki 123 adet bağımsız bölüme ait Yapı Ruhsatlarının alındığı açıklandı.

#GESAN GİRİŞİM ELEKTRİK - Ankara Kahramanmaraş’ta 4.134 m 2 ’lik arsanın 3 milyon TL’ye satın alındığı açıklandı. Şirket ile Aras Elektrik. arasında Hücre Kesici+Teçhizat ve İzolatör Temini sözleşmesinin 1,7 milyon TL bedelle imzalandığı açıklandı. Şirket ile Aras Elektrik arasında Kablo ve İletken temini sözleşmesinin 1,1 milyon TL bedelle imzalandığı açıklandı.

#KATMR KATMERCİLER EKİPMAN - Şirket tarafından döviz açık pozisyonunun azaltılması amacıyla finansal kuruluşlara olan toplam 11,6 milyon euro borcun ortalama 10,79 TL kurla ve 1,0 milyon dolar olan borcun da ortalama 9,60 TL kur ile %20 yıllık faiz oranıyla TL’ye çevrildiği, finansal kuruluşlara yabancı para birimi cinsinden güncel borçların toplam 31,4 milyon euro ve 376.138 dolar olduğu, 2024 yılının ilk çeyrek sonuna kadar şirketin finansal kuruluşlara döviz cinsinden herhangi bir yükümlülüğünün bulunmadığı açıklandı.

#OSMEN OSMANLI MENKUL - Sermaye artırımından elde edilen fonun müşterilere hisse senedi kredisi olarak kullandırıldığı açıklandı. Şirketin aracılık yüklenimi suretiyle halka arza aracılık faaliyetinde bulunma talebi SPK tarafından olumlu karşılandı.

#QUAGR QUAGRANITE - Şirketin Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne imzacı şirket olarak kabul edildiği açıklandı.

#PETKM PETKİM - JCR Avrasya tarafından şirketin Uzun Vadeli Ulusal Notun AAA (Trk), Kısa Vadeli Ulusal Notunun "A-1+(Trk), Uzun Vadeli Uluslararası Notunun "BB" ve Kısa Vadeli Uluslararası Notunun "B", not görünümlerinin ise ‘’Stabil’’ olarak belirlendiği açıklandı.

#SISE ŞİŞECAM - Şirket bağlı ortaklığı olan Şişecam Çevre Sistemleri’nin atık cam dönüşüm sektöründeki faaliyetlerinin sektörde faaliyet gösteren diğer teşebbüslerin faaliyetlerini zorlaştırdığı iddiasına dayalı olarak Rekabet Kurumu tarafından SISE ve bağlı ortaklığı Şişecam Çevre Sistemleri için başlatılan ön araştırma hakkında ön araştırmanın taahhütle sonlandırılmasına karar verildiği açıklandı.

#VERUS VERUSA HOLDİNG / #VERTU VERUSATIRK GİRİŞİM - Enda Enerji’nin ortak sayısının 500'ü aşması nedeniyle şirketin payları halka arz olunmuş sayılan şirket statüsüne geçtiğinin tespitine ilişkin SPK toplantısında alınan karara ilişkin, yürütmenin durdurulması kararına karşı yapılan itirazın Mahkeme tarafından reddedildiği açıklandı.

#IHAAS.HE İHLAS HABER AJANSI - Şirket payları Borsa’da Satış yöntemi ile bugün  halka arz edilecek.

#ULSFA ULUSAL FAKTORİNG  - Şirket paylarının halka arzı kapsamında talepler 4 - 5 Kasım’da toplanacak.

Kaynak:Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

 
Anahtar Kelimeler:Dün, yurtiçinde, , veri, akışı, sakindi, BİST100, endeksi, güçlü, gelen, bilanço,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Ekonomi Haberleri
ABD’de ilk Omicron vakası
Türkiye: Enflasyonun faiz oranlarının daha fazla üstüne çıkmasını bekleriz
FED ana gündeme yerleşti

FED ana gündeme yerleşti
Ekonomik güven endeksi kasım ayında, aylık %2,0 azalarak 99,3 oldu
Avrupa Birliği çıkmaza giriyor
Yeni varyant belirsizliği
Artan COVID endişeleriyle endeks rekor serisine ara verdi
Diğer Başlıklar

Koronavirüs salgınında vaka sayısı düne göre azaldı
4 terörist teslim oldu
Evlilik öncesi SMA testi zorunlu olacak
AB'nin Türkiye'deki İnsani Yardım programına 325 milyon avroluk ek destek
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan “Engelsiz CİMER” uygulaması
Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan görevden ayrıldı
Merkez kurdan rahatsız oldu
Bakan Koca: "Yeni varyantlar çıkması beklenen bir durum, edişe verici bir gelişme yok"
Aydemir Türkmenistan’daki gözlemlerini paylaştı
Endokrin bozucu maddeler birçok hastalığın nedeni olabiliyor
Yazarlar
Vedat Bilgin
Veda zamanı
Her başlangıcın bir sonu vardır. Yaklaşık yedi yıl...
Mehmet Metiner
Koronavirüsle imtihanım...
24 Ekim Cumartesi gecesi CNN Türk’teki ...
Dilek Yılmaz
Kovid'in belini de terörün belini de iyilikler büker
Kovid19 belasından öğreneceğimiz çok ş...
Markar Eseyan
Keşke o kadar basit ve kolay olsa…
Doğu Akdeniz’de yumuşama emareleri değişik ş...
Ardan Zentürk
Yunan'ı ezdirmez, İsrail'i tehdit ettirmezler…
Kulakları çınlasın, Allah uzun ömü...
Yalçın Akdoğan
Siyaset küçümsenemez, hayat-memat işidir
Siyasetin gelişmiş batılı toplumlarda halkın ilgis...
Eymen Zorlu
Öğreten mekanlar: Kütüphaneler
Galvanize etmek… Bir kavram, bir deyim&hel...
Ali Kemal Koç
Bu yürüyüş ak menzile götürür mü?
Menzile gidebilmek için önce inanmanız...
Payidar Güven
FETÖ'den canı yananlar(!)
Türk tarihinde eşi menendi görülmem...
Çetin Dağaşan
2019'a dikkat
Referandumu değerlendirecektik… Devam edel...
Nedim Atakol
Ekonomi Yazıları - I- İşsizlik nasıl bir haldir?
The Great depression’u bilirsiniz… B...
Röportajlar
REKLAM VERİN FARKLILIK YARATIN!
REKLAM VERİN FARKLILIK YARATIN! Reklamınızı “Reklam” bölümünde yayınlayarak farklılık yaratın. Böylece ürün ya da web...
»
Tarihte Bugün
2006 - Şiddetli Soğukların başlaması
2006 - Dünya Özürlüler Günü
1934 - Kiyafet Kanunu'nun TBMM'de Kabülü
2006 - Vakıf Haftası
Günün Sözü
Daima iyiyi, güzeli, doğruyu öğrenebilmek için okuyunuz, okutunuz?
(Hacı Bektaşı Veli)
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(234 Online) 0,58ms