Bugün - 3 Aralık 2021 Cuma
Ankara 23°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Ekonomi Asayiş Politika Dünya Sağlık Eğitim Gündem Kulis Haber Spor Yerel Magazin Diğer »
Haber Detayları

Erdoğan, Haier Fabrikası ve 52 yeni fabrikanın resmî açılış törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haier Beyaz Eşya Fabrikası ve Eskişehir OSB’de faaliyete geçen 52 yeni fabrikanın resmî açılış töreninde konuştu.

Gündem Haberi - 23 Ekim 2021 Cumartesi - 18:30
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haier Beyaz Eşya Fabrikası ve Eskişehir OSB’de faaliyete geçen 52 yeni fabrikanın resmî açılış töreninde konuştu.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Osmanlı'nın beşiği Sakarya Irmağının suladığı verimli ova Eskişehir'deyiz Üretim ve istihdamın dinamosu yeni fabrikaların ve Eskişehir Merkez Organize Sanayi Bölgesi altyapı yatırımlarının resmi açılışını yapıyoruz.

Hedefimiz güçlü potansiyele sahip eski şehrimizi ve Türkiye'mizi dünyada hak ettiği yere getirmektir.

Toplamda 1 milyar 617 milyon lira yatırım değerine sahip bu fabrikalara ve altyapı yatırımlarına büyük ve güçlü Türkiye yolunda atılmış yeni adımlar olarak bakıyoruz.

Bugün bize ev sahipliği yapan dünyanın en büyük elektrikli ev aletleri üreticisi Haier  ile başlamak istiyorum. Yatırım tutarı 850 milyon lirayı bulacak beyaz eşya fabrikasının resmi açılışını gerçekleştiriyoruz.

Bilindiği gibi Haier yakın zamanda özellikle dünya devlerinden olan General Elektriğin ev aletleri kısmı ardından da dijital ürünler üreticisini kendi kadrosu içerisine katan firma bulaşık ve kurutma makinesi yatırımı içinde güvenli liman olarak Türkiye'yi seçti.

Yatırım değeri 400 milyon lirayı bulan 44000 metrekare kapalı alanda kurulu hemen önümüzdeki kurutma makinesi fabrikası üretime başladı. Bu tesis tam kapasite ile çalıştığında yılda bir buçuk milyon kurutma makinesi üretecek ve 900 kişiye istihdam sağlayacak ayrıca şu an yapım aşamasında olan 450 milyon liralık bulaşık makinesi fabrikasında da çalışmalar süratle devam ediyor.

Bulaşık makinesi fabrikası da 700 kişiye ekmek kapısı olacak. 35000 metrekare kapalı alanıyla inşallah haziran ayında faaliyete geçiricez. Bütün bu yatırımlarla Türkiye Haier'in Avrupa'daki en büyük üretim ve ihracat merkezi konumuna geliyor.

Türk ekonomisine güvenin bir işareti olarak görmüş olduğum bu yatırım için firmanın yöneticilerine şahsım milletim adına teşekkür ediyorum. Türkiye'ye yatırım yapan Türkiye'nin aydınlık geleceğine güvenen herkes kazanmaya devam edecektir.

Bugün Haier ile beraber salgının zorlayıcı şartlarına aldırış etmeden Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde son dönemde üretime geçen 52 fabrikanın daha resmi açılışını gerçekleştiriyoruz.

Bu yatırımlarımızın toplam değeri de 639 milyon lirayı buluyor.

Gıdadan, kimyaya farklı sektörlerde gerçekleştirilen bu yatırımlarla birlikte birçok alanda ithal ettiğimiz ürünleri ikame ediyoruz. Tarım makinelerinden fiberoptik parçalara helikopter parçalarından otomotiv yedek parçasına üretim kapasitemizi artırıyoruz.

Türkiye artık geçmişte ülkemizde esamesi dahi okunmayan teknolojileri üretir hale gelmiştir. Attığımız yeni adımlarla bu kapasiteyi her geçen gün perçinliyoruz bugünkü yatırımlarımız da aynı amaca hizmet ediyor.

Bu yatırımlar için Eskişehir'in seçilmiş olması da fevkalade isabetlidir. Çünkü Eskişehir bir asrı aşan sanayileşme kültürü kaliteli sanayi altyapısı ulaşım ağlarının merkezinde yer alması ve nitelikli iş gücü ile yatırımlar için biçilmiş kaftandır .

İçerisinde bulunduğumuz Eskişehir Merkez Organize Sanayi Bölgesinde 554 parselde 43000 kişiye istihdam sağlanıyor. Tüm parsellerdeki fabrika inşaatlarının tamamlanması ve Türkiye'mize güvenen müteşebbislerimizin yatırımlarıyla bu sayı 57 bine ulaşacak. Yine bugün açılışını yaptığımız 128 milyon lira değere sahip yatırımlarla Eskişehir Merkez Organize Sanayi Bölgemiz yeni bağlantı yollarına ve altyapı imkanlarına kavuştu.

Sanayicimizin dikkatini sadece üretime yönetmek için okulundan camisine marketinden inovasyon merkezine her türlü ihtiyaçlarının sunulduğu bir sistem kuruyoruz. Şehirlerimize kazandırdığımız bu planlı sanayi bölgeleri sayesinde ülkemiz yatırım üretim istihdam ve ihracat istikametinde yoluna doludizgin devam ediyor.

Bu vesileyle salgına rağmen cesurca yatırımlarını gerçekleştiren babayiğit müteşebbislerimize teşekkür ediyorum.

Eskişehir 1 milyar dolara yaklaşan rakamıyla ülkemizin en fazla ihracat yapan şehirlerinden bir tanesi.

Son 15 yılda hep dış ticaret fazlası veren şehrimiz Türkiye'nin cari dengesine pozitif katkı sağlıyor. Ülkemizin ilk ve tek yerli şanzımanı ilk milli jet helikopter motoru ve orta menzilli ilk yerli füze motoru bu sanayi şehrinin alamet-i farikasıdır.

Hükümetlerimiz döneminde Eskişehir'e yaptığımız yatırım 30 milyar lirayı aştı. Eskişehir'i diğer alanların yanında sanayi kapasitesi bakımından da zirveye çıkarmak için çok büyük çaplı yatırımlar yaptık.

Bir müjde vermeyi de özellikle arzuluyorum : Sivrihisar Organize Sanayi Bölgesini bu yıl sonu itibariyle tamamlayarak sanayicimizin hizmetine sunuyoruz.

Eskişehir'de 1 adet TEKNOPARK ve devlet destekli 25 Ar-Ge ve tasarım merkezi bulunuyor. TEKNOPARK 3 milyon lira hibe destek verdi buradaki işletmelerimize 127 milyon lira tutarında muafiyette sağlık Ar-Ge ve tasarım merkezlerine sağladığımız muafiyet tutarı ise 570 milyon liraya ulaştı.

TÜBİTAK aracılığıyla akademi bilim insanları ve özel sektörün projelerini 632 milyon lira kaynak aktardı. Her zaman söylediğimiz gibi bizim siyasetimiz laf siyaseti istismar siyaseti değil eser ve hizmet siyasetidir.

Pusuya yatarak ülkemizin tökezlemesinden medet umanlara diyorum ki hiç heveslenme bu ülkedeki istikrar güven iklimini bozmaya kimsenin gücü yetmez. Bizim gündemimiz yatırımdır gelecek eser bırakmaktır.

İnsanımıza hizmet etmektir. Vatandaşlarımızın refahını artırmaktır. Dünyanın birçok ülkesini kabuğuna çekildiği salgın döneminde biz varımız yoğumuzla dünyaya açılıyoruz. Ülkemize kazandıracağımız bir kuruş için büyük bir aşkla çalışıyoruz.

Biz 19 senede : Bütün enerjimizi ülkeyi baştan başa duble yollarla donatmaya limanlar inşa etmeye dağları delip tüneller açmaya yurdumuzun dört bir yanını demir ağlarla örmeye harcadık. Bu sayede Türkiye'deki Organize Sanayi Bölgesi sayısı 325 e orta-yüksek ve yüksek teknoloji üretim güçleri olan endüstri bölgesi sayısı 23 ulaştı. Teşvik sistemimizi sürekli geliştirerek yatırım yapan firmalarımıza büyük çaplı destek sağladık.

TEKNOPARK sayımız 100'e yaklaştı. Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinin sayısı 1600 üzerine çıktı. İnsan kaynağımızı zenginleştirmek için ise üniversite sayımızı artırmakla başladık. Yükseköğretimdeki kapasite sorununu çözdükten sonra şimdi tüm gücümüzü kalitenin yükseltilmesi ne teklif ettik geçmişte kat sayı zulmü ile birlikte içi boşaltılan meslek sitelerinizi itibarlı günlerine döndürmek için çalışıyoruz.

Bütün bu gelişmeler sayesinde milli teknoloji hamlesinin bir markası olan TEKNOFEST'e gençlerimizin üstün başarılarına şahitlik ediyoruz.

Şimdi de şarj altyapıları konusuna çalışıyoruz. Hedefimiz Türkiye'yi Avrupa'nın elektrikli araç ve batarya üssü haline getirmektir.

Yangın sel felaketlerinden başımızı kaldıramıyoruz. İşte bu yüzden biz Paris İklim Sözleşmesini onaylayarak üzerimize düşen görevi yerine getirdik.

İşletmelerimiz de gereken hassasiyeti göstererek çocuklarımızın geleceğine sahip çıkacaktır.

Hedefimiz Made in Turkey değil Türkiye markasının tüm dünyada hak ettiği yere ulaşmasıdır.

Bundan sonra da bizi hedeflerimizden alıkoymaya yönelik engellemeler yıldırma stratejileri iftiralar ve saldırılar olacaktır. Gücümüze güç katan büyük ve güçlü Türkiye'nin taşıyıcı sütunları olan müteşebbislerimiz ile birlikte altından kalkamayacağınız yük yoktur.


Hibya Haber Ajansı

 
Anahtar Kelimeler:Cumhurbaşkanı, Recep, Tayyip, Erdoğan, Haier, Beyaz, Eşya, Fabrikası, Eskişehir, ,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Evlilik öncesi SMA testi zorunlu olacak
AB'nin Türkiye'deki İnsani Yardım programına 325 milyon avroluk ek destek
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan “Engelsiz CİMER” uygulaması

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan “Engelsiz CİMER” uygulaması
Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan görevden ayrıldı
Bakan Koca: "Yeni varyantlar çıkması beklenen bir durum, edişe verici bir gelişme yok"
Aydemir Türkmenistan’daki gözlemlerini paylaştı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed Bin Zayed El Nahyan ile görüştü
Diğer Başlıklar

Koronavirüs salgınında vaka sayısı düne göre azaldı
4 terörist teslim oldu
Evlilik öncesi SMA testi zorunlu olacak
AB'nin Türkiye'deki İnsani Yardım programına 325 milyon avroluk ek destek
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan “Engelsiz CİMER” uygulaması
Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan görevden ayrıldı
Merkez kurdan rahatsız oldu
Bakan Koca: "Yeni varyantlar çıkması beklenen bir durum, edişe verici bir gelişme yok"
Aydemir Türkmenistan’daki gözlemlerini paylaştı
Endokrin bozucu maddeler birçok hastalığın nedeni olabiliyor
Yazarlar
Vedat Bilgin
Veda zamanı
Her başlangıcın bir sonu vardır. Yaklaşık yedi yıl...
Mehmet Metiner
Koronavirüsle imtihanım...
24 Ekim Cumartesi gecesi CNN Türk’teki ...
Dilek Yılmaz
Kovid'in belini de terörün belini de iyilikler büker
Kovid19 belasından öğreneceğimiz çok ş...
Markar Eseyan
Keşke o kadar basit ve kolay olsa…
Doğu Akdeniz’de yumuşama emareleri değişik ş...
Ardan Zentürk
Yunan'ı ezdirmez, İsrail'i tehdit ettirmezler…
Kulakları çınlasın, Allah uzun ömü...
Yalçın Akdoğan
Siyaset küçümsenemez, hayat-memat işidir
Siyasetin gelişmiş batılı toplumlarda halkın ilgis...
Eymen Zorlu
Öğreten mekanlar: Kütüphaneler
Galvanize etmek… Bir kavram, bir deyim&hel...
Ali Kemal Koç
Bu yürüyüş ak menzile götürür mü?
Menzile gidebilmek için önce inanmanız...
Payidar Güven
FETÖ'den canı yananlar(!)
Türk tarihinde eşi menendi görülmem...
Çetin Dağaşan
2019'a dikkat
Referandumu değerlendirecektik… Devam edel...
Nedim Atakol
Ekonomi Yazıları - I- İşsizlik nasıl bir haldir?
The Great depression’u bilirsiniz… B...
Röportajlar
REKLAM VERİN FARKLILIK YARATIN!
REKLAM VERİN FARKLILIK YARATIN! Reklamınızı “Reklam” bölümünde yayınlayarak farklılık yaratın. Böylece ürün ya da web...
»
Tarihte Bugün
2006 - Şiddetli Soğukların başlaması
2006 - Dünya Özürlüler Günü
1934 - Kiyafet Kanunu'nun TBMM'de Kabülü
2006 - Vakıf Haftası
Günün Sözü
Düşmanlarınızın en kuvvetlisi içinizdedir.
(Hz. Muhammed)
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(169 Online) 0,56ms