Bugün - 1 Ağustos 2021 Pazar
Ankara 23°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Ekonomi Asayiş Politika Dünya Sağlık Eğitim Gündem Kulis Haber Spor Yerel Magazin Diğer »
Haber Detayları

Küresel Ekonomide; Pandeminin yeniden yayılmasına dair endişeler ön planda

Küresel ekonomik takvimde, geçtiğimiz haftanın son işlem gününde; sabaha karşı BOJ(Japonya Merkez Bankası) kararları takip edildi. Bankanın faiz ve politika kararlarında değişiklik yapılmazken, Başkan Kuroda: Gerekmesi halinde ilave gevşeme adımları atabileceklerine dair söylemlerini yineledi.

Ekonomi Haberi - 19 Temmuz 2021 Pazartesi - 12:50
Küresel ekonomik takvimde, geçtiğimiz haftanın son işlem gününde; sabaha karşı BOJ(Japonya Merkez Bankası) kararları takip edildi. Bankanın faiz ve politika kararlarında değişiklik yapılmazken, Başkan Kuroda: Gerekmesi halinde ilave gevşeme adımları atabileceklerine dair söylemlerini yineledi.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Küresel ekonomik takvimde, geçtiğimiz haftanın son işlem gününde; sabaha karşı BOJ(Japonya Merkez Bankası) kararları takip edildi. Bankanın faiz ve politika kararlarında değişiklik yapılmazken, Başkan Kuroda: Gerekmesi halinde ilave gevşeme adımları atabileceklerine dair söylemlerini yineledi. Avrupa tarafında takip ettiğimiz; Euro Bölgesi TÜFE rakamları beklentilere paralel gelirken, ABD’de açıklanan; Perakende Satışlar verileri öngörülerden iyi gerçekleşmeler gösterdi. Michigan Üniversitesi tarafından açıklanan anketlerde; Tüketici Beklentilerinde hızlı geri çekilme görülürken, 1 yıllık enflasyon beklentileri ise yüzde 4.2’den yüzde 4.8 ‘e yükselerek 2008 Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyelerini test etti.  Haber akışları cephesinde; önceki gün FED Başkanı Jerome Powell ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın enflasyonla ilgili söylemlerinin etkileri ile başladığımız günde, Covid-19 Panemisi konusunda; Singapur’un artan vakalar nedeniyle normalleşmeye geçişi ertelemesi ve Almanya’nın, Hollanda’yı risk alanı ilan etmesi kritikti. İngiltere’de, Ulusal İstatistik Ofisi ONS’tan gelen açıklamada da: Ülkedeki enfeksiyonların Ocak ayından bu yana en yüksek seviyelere çıktığı konusunda uyarıda bulunuldu. Bank of America’nın, ABD büyümesine dair tahminini yüzde 7’den yüzde 6.5 seviyesine düşürmesi dikkat çekerken, son günlerde yeniden artan ABD ve Çin gerilimi konusunda da; ABD’nin, Hong Kong firmaları ile iş yapack şirketlere Çin tehditini hatırlatması önemliydi. Fiyatlama tarafında; özellikle de Michigan Üniversitesi anketlerindeki TÜFE öngörüsünün 2008 Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyelere çıkartılması ile piyasalarda hızlı bir sell-off(portföy boşaltma) görüldü. Hafta sonunda Dünya’nın bir çok bölgesinden Covid-19 Pandemisinde yayılımların arttığına dair haber akışlarını takip ettik. Bu kapsamda da, birçok ülkede yeniden kısıtlamalar gündeme gelirken, yeni haftanın ilk gününe de buna paralel olarak; büyüme endişelerinin ortaya çıkması ile risk iştahı zayıf başladık. Veri takviminin zayıf olacağı günde; Covid-19 Pandemisi’ne dair gelişmeler(Delta ve Lambda varyantları, aşılama vs.), majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar ve tahvil piyasalarında oluşacak fiyatlamalarla birlikte; küresel çapta para ve sermaye piyasaları üzerinde yine volatil hareketler oluşabilir.

Yeni Gün İçin Teknik Tarafta Önemli Seviyeler;

USDTRY- Geçtiğimiz Cuma günü de; önceki 5 günde olduğu gibi TL lehine işlemlerin ağır bastığı kurda, 8.52 seviyesi altında kapanış görüldü. Yeni günde de ilerleyen saatlerde TL lehine işlemlerin ön plana çıkması halinde; 8.50, 8.48 ve 8.45 destek bölgeleri takip edilebilir. Olası yukarı yönlü hareketlerde ise; 8.54, 8.58 ve 8.62 direnç seviyeleri ilk etapta izlenebilir.

 

EURUSD- Geçtiğimiz haftayı 1.1805 seviyesinden kapatan paritede, son iki işlem günündeki satış baskısının devam etmesi halinde; 1.1790, 1.1775, 1.1755, 1.1730 ve 1.1710 destek noktaları takip edilebilir. Olası yukarı yönlü ataklarda ise; 1.1830, 1.1845, 1.1865 ve 1.1890 direnç seviyeleri izlenebilir.

 

 GBPUSD- Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde hâkim olan sert satışlar ile 1.3765 seviyesinden kapanış gördüğümüz paritede, yeni haftaya da satıcılı görünüm ile başladık. Bu yöndeki hareketlerin devam etmesi halinde; 1.3755, 1.3730 ve 1.3690 destek noktaları sırasıyla izlemeye alınabilir. Yeniden oluşabilecek yukarı yönlü hareketlerde ise; 1.3795, 1.3815, ve 1.3850 direnç seviyelerini ilk etapta takip edebiliriz.

 

BRENT PETROL- Geçtiğimiz Cuma günü; dalgalı bir seyir sonrasında yataya yakın negatif kapanış gördüğümüz emtiada, yeni günde de şuan için; 73 Dolar seviyesi civarında kısmen satıcılı seyir görülmekte. Bu yöndeki hareketlerin devam etmesi halinde; 72.75, 72.40 ve 72.00 destek noktaları takibe alınabilir. Yeniden oluşabilecek yukarı yönlü ataklarda ise; 73.50, 73.85, 74.30 ve 74.75 direnç seviyeleri sırasıyla izlenebilir.

 

ONS ALTIN- Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde oluşan sert satışlar ile 1810 Dolar seviyesinden kapanış gördüğmüz Değerli Metal’de, yeni haftanın ilk işlem gününde şuan için 1814 Dolar civarından kısmi alıcılı işlemler görmekteyiz. Bu yöndeki hareketlerin devamında; 1818, 1823 ve 1831 direnç noktaları ilk etapta takip edilebilir. 1818-1815 bariyerinin altındaki kalıcılığın devam etmesi durumunda oluşabilecek satıcılı işlemlerde ise; 1797-1794 bölgesi yeniden izlemeye alınabilir.

 

S&P500- Geçtiğimiz Cuma gününü 4327 seviyesinden satıcılı kapatan endeks kontratında, yeni günde de şuan için; 4308 seviyesinden satıcılı işlemler görmekteyiz. Bu yöndeki hareketlerin devam etmesi halinde; 4275, 4255 ve 4235 destek bölgeleri ilk etapta izlemeye alınabilir. Yeniden oluşabilecek yukarı yönlü hareketlerde ise; 4320, 4345 ve 4360 direnç seviyeleri takip edilebilir.

 

DAX30- Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde oluşan sert satış baskısı ile 15500 civarından kapanış gördüğümüz endeks kontratında, yeni işlem gününe de; –küresel risk alma iştahının şuanki durumuna göre- satıcılı başlangıç beklemekteyiz. Bu kapsamda oluşacak geri çekilmelerde; 15405, 15300 ve 15170 destek noktaları ilk etapta izlemeye alınabilir. Olası yukarı  yönlü ataklarda ise; 15610 ve 15730-15760 bölgeleri takibimizde olacak. 

 

Kaynak:Işık Menkul- Yusuf Kavak
Hibya Haber Ajansı

 
Anahtar Kelimeler:Küresel, ekonomik, takvimde, geçtiğimiz, haftanın, son, işlem, gününde, sabaha, ,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Ekonomi Haberleri
Haziran ayında 2 milyon yabancı ziyaretçi ağırlandı
Turizm geliri 2021 yılı ikinci çeyreğinde 3 milyar 3 milyon 628 bin dolar oldu
Piyasanın durumu

Piyasanın durumu
TL mevduat faizleri arttı, TL kredi faizleri azaldı
TCMB Başkanı Kavcıoğlu, enflasyon raporunu açıkladı
Küresel piyasalar
TCMB'nin enflasyon raporu toplantısı
Diğer Başlıklar

Cumhurbaşkanı Erdoğan Marmaris'te
Uşak'taki yangın kontrol altında
Koronavirüs salgınında vaka sayısı düne göre arttı
Bakan Kurum: ''Yangından etkilenen yerlerde TOKİ başkanlığımız eliyle inşaatlarımıza hızlıca başlayacağız''
91 yangın kontrol altında, 10 yangın sürüyor
MSB'den yangın söndürme çalışmalarına destek
Mersin Aydıncık yangını kontrol altında
Biontech aşısının sevkiyatında birkaç gün azalma olacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan Manavgat'ta konuştu
Sıcaklıklar ve sert rüzgar yangınla mücadeleyi zorlaştırıyor
Yazarlar
Vedat Bilgin
Veda zamanı
Her başlangıcın bir sonu vardır. Yaklaşık yedi yıl...
Mehmet Metiner
Koronavirüsle imtihanım...
24 Ekim Cumartesi gecesi CNN Türk’teki ...
Dilek Yılmaz
Kovid'in belini de terörün belini de iyilikler büker
Kovid19 belasından öğreneceğimiz çok ş...
Markar Eseyan
Keşke o kadar basit ve kolay olsa…
Doğu Akdeniz’de yumuşama emareleri değişik ş...
Ardan Zentürk
Yunan'ı ezdirmez, İsrail'i tehdit ettirmezler…
Kulakları çınlasın, Allah uzun ömü...
Yalçın Akdoğan
Siyaset küçümsenemez, hayat-memat işidir
Siyasetin gelişmiş batılı toplumlarda halkın ilgis...
Eymen Zorlu
Öğreten mekanlar: Kütüphaneler
Galvanize etmek… Bir kavram, bir deyim&hel...
Ali Kemal Koç
Bu yürüyüş ak menzile götürür mü?
Menzile gidebilmek için önce inanmanız...
Payidar Güven
FETÖ'den canı yananlar(!)
Türk tarihinde eşi menendi görülmem...
Çetin Dağaşan
2019'a dikkat
Referandumu değerlendirecektik… Devam edel...
Nedim Atakol
Ekonomi Yazıları - I- İşsizlik nasıl bir haldir?
The Great depression’u bilirsiniz… B...
Röportajlar
REKLAM VERİN FARKLILIK YARATIN!
REKLAM VERİN FARKLILIK YARATIN! Reklamınızı “Reklam” bölümünde yayınlayarak farklılık yaratın. Böylece ürün ya da web...
»
Tarihte Bugün
1036 - Tuğrul Bey vefatı
1258 - Osman Gazi?nin vefatı
1571 - Magosa kuşatması
1571 - Kıbrıs'ın Fethi tamamlandı.
1571 - Kıbrıs Adası'nın Fethi
1975 - Helsinki Nihai Senedi
1914 - Almanya'nın, Rusya'ya Harp İlan Etmesi
Günün Sözü
Öldükten sonra yaşamak isterseniz, kalıcı bir eser bırakınız.
(HZ.ALİ (R.A))
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(232 Online) 0,54ms