Bugün - 9 Mart 2021 Salı
Ankara 23°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Ekonomi Asayiş Politika Dünya Sağlık Eğitim Gündem Kulis Haber Spor Yerel Magazin Diğer »
Haber Detayları

Borsalar bugün alıcılı

Dün banka hisseleri önde olmak üzere BIST-30’da yaşanan satışın ardından bugün alıcılı başlangıç bekleniyor.(İnvestaz Yatırım)

Ekonomi Haberi - 23 Şubat 2021 Salı - 10:01
Dün banka hisseleri önde olmak üzere BIST-30’da yaşanan satışın ardından bugün alıcılı başlangıç bekleniyor.(İnvestaz Yatırım)
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Dün banka hisseleri önde olmak üzere BIST-30’da yaşanan satışın ardından bugü alıcılı başlangıç bekleniyor. BIST-100 endeksi 1.550 eşiğinden sağlam destek alarak günü bu seviyenin yukarısında kapattı. Yeni yılda devamlı olarak yoğunlukla destek, kimi zaman da direnç görevi gören 1.550 seviyesinin üzerinde eski zirve 1.580’e kadar hareketin devamını bekleyebiliriz. İki kere 1.580’i gören BIST-100’de bu hedef aşıldıktan sonra 1.600 hedefe girecektir. Dolar/TL’de dün yaşanan yükseliş bugün dinmiş görünüyor ve 7,02 seviyesine kadar geri çekilme takip ediliyor. 7,08’e kadar artan kur, dün Borsa İstanbul üzerindeki satış baskısını arttırmıştı. Bakır başta olmak üzere gümüş ve diğer sanayide kullanılan emtialardaki artış eğilimi, 10 yıllık ABD tahvil getirileriyle birlikte artmaya devam ediyor. Enflasyon beklentilerindeki artışın daha da artmasına neden olan gelişmeler devam ettiği takdirde Fed öncülüğünde merkez bankalarının müdahaleleri söz konusu olabilir. Avro Bölgesi 10 yıllık tahvil getirilerindeki yükselişin devam etmesiyle birlikte negatif getiri bölgesinden pozitif bölgesine geçildikten sonra dün AMB başkanı Lagarde, uzun dönem tahvillerdeki gelişmeleri yakından takip ettiklerini söylemişti.

 

Satır Başları:

  • Borsaların Güne Alımla Başlaması Bekleniyor Dünkü seansta BIST100 %0,62 düşüşle 1.550 seviyesinden günü tamamlarken, BIST30 %1,06 eksiyle 1.605 seviyesinden seansı kapatmıştı. Salı seansının ise alıcılı açılması bekleniyor. Döviz kurları güne yatay başladı. Dolar 7,02 iken Euro 8,54 puan seviyesinde. Emtialara baktığımızda, Brent petrolün 65,27 $’a, ons altının 1.811 $’a yükseldiğini görüyoruz.
  • KDV Tebliği değişikliği ile 1 Mart 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere kısmi tevkifat uygulamalarına ilişkin bazı oranlar arttırıldı ve kısmi tevkifat uygulamasının kapsamı genişletildi.
  • İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere’nin karantinadan çıkış planına ilişkin, “21 Haziran’dan itibaren İngiltere’deki tüm sosyal kısıtlamaların kaldırılmasını hedefliyoruz” dedi.
  • ABD Temsilciler Meclisi Bütçe Komisyonu Joe Biden yönetiminin 1,9 trilyon dolarlık Corona virüsü yardım paketini onayladı. Paketin bu haftanın ilerleyen günlerinde Temsilciler Meclisi’nin tamamında oylamaya sunulması bekleniyor.

 

 

BIST 100

Dünkü seansta BIST100 endeksi seansı 1.551 puan seviyesinden tamamlamıştır. Endeks, bir önceki seans işlemlerinde en yüksek 1.570 ve en düşük 1.547 seviyesine gelirken günü % -0,62 kapatmıştır. Dünkü seansta endekste 34,27 milyar TL hacim görülmüştür.

Destek: 1.547

Direnç: 1.560

 

Şirket Haberleri:

Dardanel Önentaş Gıda Sananyi A.Ş. (DARDL): Yakın İzleme Pazarı'nda işlem görmekte olan, gören Dardanel Önentaş Gıda Sanayi A.Ş. (DARDL.E) payları 23/02/2021 tarihinden itibaren (BUGÜN) Alt Pazar'da işlem görmeye başlayacaktır.

Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. (SAHOL): Topluluk Şirketlerimizden Teknosa İç ve Dış Ticaret A.Ş. (Teknosa)'nin 22.02.2021 tarihli özel durum açıklamasında, diğer hususların yanında; Teknosa'nın 110.000.000 TL nominal değerli çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden karşılanmak üzere 91.000.000 TL artırılarak 201.000.000 TL'ye yükseltilmesine ve bu sermaye artırımında mevcut ortakların yeni pay alma haklarının kısıtlanmayarak 1 TL nominal değerli 100 adet pay için 3 TL fiyatla kullandırılmasına Yönetim Kurulunca karar verildiği kamuya duyurulmuştur.

Teknosa'nın söz konusu sermaye artırımında yeni pay alma haklarımızın kullanılmasına ilişkin konuyu değerlendiren Yönetim Kurulumuz, bugünkü toplantısında;

- Teknosa'nın gerçekleştirmeyi planladığı bedelli sermaye artırımında yeni pay alma haklarımızın tamamen ve nakden kullanılmasına,

-Yeni pay alma haklarının kullanılmasından ve daha sonra varsa kalan payların Borsa İstanbul Birincil Piyasa'da satışa sunulmasından sonra satılamayan payların olması halinde, bu payların, satış süresinin bitiş tarihinden itibaren üç işgünü içerisinde, Borsa İstanbul Birincil Piyasa'da oluşacak fiyatların ortalamasından aşağı olmamak üzere, bedelleri tam ve nakden ödenerek Şirketimizce satın alınmasına, karar vermiştir.

Teknosa'nın gerçekleştirmeyi planladığı bedelli sermaye artırımında, Şirketimize ait Teknosa sermayesinin %50,01'ini temsil eden paylara ait yeni pay alma (rüçhan) haklarının tamamı, bedelleri tamamen ve nakden ödenerek Şirketimizce kullanılacaktır. Ayrıca, yeni pay alma hakkı kullanılmayan ve daha sonra Borsa İstanbul Birincil Piyasa'da satılamayan pay olması halinde, bu paylar da Şirketimizce satın alınacaktır.

Bedelli sermaye artırımının tamamlanmasıyla birlikte, Şirketimizce Teknosa'ya asgari 136,5 milyon Türk Lirası nakit fon girişi sağlanmış ve Şirketimizin Teknosa sermayesindeki payının en az %50,01 düzeyinde korunmuş olacağı öngörülmektedir.

 

USDTRY

7,0190 seviyesinden güne başlangıç yapan Dolar kuru 7,0143 seviyesinde. Döviz kurunun güne satıcılı başladığı görülmüştür. USD/TRY için destek 7,00 destek seviyesi olarak izlenecektir.

Destek: 7,0000 - 6,9800

Direnç: 7,0400 - 7,0600

EURTRY

Sabahın erken saatlerinde 8,5328 seviyesinden işlem gören Euro, 8,5383 seviyesinde. Döviz kurunun güne alıcılı olarak başladığı görülmüştür. İzlenmesi gereken ilk direnç 8,5700 seviyesi olarak izlenecektir.

Destek: 8,5200 - 8,5000

Direnç: 8,5700 - 8,6000

EURUSD

1,2152 seviyesinden günün açılışını yapan EUR/USD paritesi şu saatlerde 1,2168 seviyesinden işlem görüyor. Paritenin güne alıcılı başladığı görülmüştür. Kur için direnç 1,2200 seviyesi olarak izlenecektir.

Destek: 1,2200 - 1,2100

Direnç: 1,2200 - 1,2200

XAUUSD

1808 seviyesinden güne başlayan Ons Altın, seviyesi civarında işlem görmekte. Değerli metalin, güne başlangıcını alıcılı yaptığı görülmüştür. Ons Altın için ilk direnç 1818 seviyesi olarak kullanılabilir.

Destek: 1.808 – 1.802

Direnç: 1.818 – 1.822

BRENT

Erken saatlerde 64,91 seviyesinden başlayan varil cinsinden Brent petrol sabah saatlerinde 65,37 seviyesinden alım satım görüyor. Brent petrolün güne alıcılı başlangıç yaptığı görülmüştür.

 

Kaynak:İnvestaz Yatırım
Hibya Haber Ajansı

 
Anahtar Kelimeler:Dün, banka, hisseleri, önde, olmak, üzere, BIST30’da, yaşanan, satışın, ardından,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Ekonomi Haberleri
Tahvil faizleri yön veriyor
Borsalar yeni haftaya başlangıç yapıyor
Piyasaların yönü

Piyasaların yönü
Ekonomik teşvikler, enflasyon beklentileri, Merkez bankaları ve tahvil piyasası
Enflasyonda inatlaşmasında Powell güvercin – piyasa şahin
Haftalık menkul kıymet istatistikleri
Haftalık piyasa takvimi 8-12 Mart
Diğer Başlıklar

Soğuk havalar KOAH hastaları için büyük risk
Türk organik sektörü 3 projeyi birden hayata geçirecek
Tahvil faizleri yön veriyor
Oyuncu Rasim Öztekin hayatını kaybetti
Koronavirüs salgınında vaka sayısı 13 bin 215’e ulaştı
Dinamik denetim modelinde ilk uygulama gerçekleşti
Erdoğan, Boris Johnson ile görüştü
Erdoğan, AK Parti Kadın Kolları Kongresine katıldı
Türk ilaç endüstrisi, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı ile bir araya geldi
Pandemi kısıtlamaları
Yazarlar
Vedat Bilgin
Stop emperyalizm!
Amerika'da New York'un en önemli meydanında e...
Mehmet Metiner
Koronavirüsle imtihanım...
24 Ekim Cumartesi gecesi CNN Türk’teki ...
Dilek Yılmaz
Kovid'in belini de terörün belini de iyilikler büker
Kovid19 belasından öğreneceğimiz çok ş...
Markar Eseyan
Keşke o kadar basit ve kolay olsa…
Doğu Akdeniz’de yumuşama emareleri değişik ş...
Ardan Zentürk
Yunan'ı ezdirmez, İsrail'i tehdit ettirmezler…
Kulakları çınlasın, Allah uzun ömü...
Yalçın Akdoğan
Siyaset küçümsenemez, hayat-memat işidir
Siyasetin gelişmiş batılı toplumlarda halkın ilgis...
Eymen Zorlu
Öğreten mekanlar: Kütüphaneler
Galvanize etmek… Bir kavram, bir deyim&hel...
Ali Kemal Koç
Bu yürüyüş ak menzile götürür mü?
Menzile gidebilmek için önce inanmanız...
Payidar Güven
FETÖ'den canı yananlar(!)
Türk tarihinde eşi menendi görülmem...
Çetin Dağaşan
2019'a dikkat
Referandumu değerlendirecektik… Devam edel...
Nedim Atakol
Ekonomi Yazıları - I- İşsizlik nasıl bir haldir?
The Great depression’u bilirsiniz… B...
Röportajlar
REKLAM VERİN FARKLILIK YARATIN!
REKLAM VERİN FARKLILIK YARATIN! Reklamınızı “Reklam” bölümünde yayınlayarak farklılık yaratın. Böylece ürün ya da web...
»
Tarihte Bugün
1403 - Osmanlı padişahlarından Sultan Yıldırım Bayezid Han, Ankara Savaşı'ndan sonra, Emir Timur?un esiri iken öldü. Doğum tarihi
1764 - Laleli Camii ibadete açıldı.
1897 - Din Adamı olarak bilinen, gerçekte ise din bilgisi son derece zayıf olan Cemaleddin Efgani, İstanbul'da öldü. Doğumu
Günün Sözü
Çıkacağım merdivene sabırı merdiven yaparım.
(Mevlana)
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(277 Online) 0,47ms