Bugün - 27 Şubat 2021 Cumartesi
Ankara 23°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Ekonomi Asayiş Politika Dünya Sağlık Eğitim Gündem Kulis Haber Spor Yerel Magazin Diğer »
Haber Detayları

Haftanın odak noktasında FED var

Makroekonomik verilerin seyri, enflasyon beklentilerindeki artış, tahvil faizlerindeki yükseliş ve korona virüs istatistiklerindeki iyileşme gibi birden fazla konu başlığı altında yön bulmaya çalışan küresel piyasalar geride bıraktığımız haftada güçlü bir eğilim oluşturmayı başaramadı.

Ekonomi Haberi - 22 Şubat 2021 Pazartesi - 10:57
Makroekonomik verilerin seyri, enflasyon beklentilerindeki artış, tahvil faizlerindeki yükseliş ve korona virüs istatistiklerindeki iyileşme gibi birden fazla konu başlığı altında yön bulmaya çalışan küresel piyasalar geride bıraktığımız haftada güçlü bir eğilim oluşturmayı başaramadı.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Makroekonomik verilerin seyri, enflasyon beklentilerindeki artış, tahvil faizlerindeki yükseliş ve korona virüs istatistiklerindeki iyileşme gibi birden fazla konu başlığı altında yön bulmaya çalışan küresel piyasalar geride bıraktığımız haftada güçlü bir eğilim oluşturmayı başaramadı. Yeni haftanın da genel hatlarıyla aynı konu başlıkları etrafında şekillenmesini beklemekle birlikte Fed Başkanı Powell’ın yapacağı yarıyıl sunumunun yatırımcılara daha net bir sinyal verebileceğini düşünüyoruz.

Bu noktada haftanın en önemli konu başlığını Fed Başkanı Powell’ın Kongre’de yapacağı yarıyıl sunumunu oluşturuyor. Fed Başkanları yarıyıl sunumlarında atılan adımların genel bir değerlendirmesini yaptığı gibi özellikle soru-cevap kısmında gelecek döneme ilişkin sinyaller verebiliyor. Destekleyici para politikasının uzun bir süre daha devam edeceğine vurgu yapan Fed’in duruşunun çok fazla değişmesini beklemek gerekir. Ancak Powell’ın özellikle tahvil faizlerindeki yükselişi nasıl değerlendirdiği ve enflasyonun görünümünü nasıl gördüğü oldukça önemli. Soru cevap kısmında para politikasına dair daha fazla detay verme ihtimali yüksek olan Fed Başkanı yarın Senato’da (TSİ 18.00) Çarşamba günü ise Temsilciler Meclisi’nde (TSİ 18.00) sunum yapacak ancak Çarşamba günkü sunum çok büyük ölçüde önceki sunumun tekrarı niteliğinde olacağı için kayda değer bir etki yaratmayacaktır.

Korona virüs vaka sayıları küresel ölçekte iyileşme sinyalleri verirken gözler bir yandan da kısıtlamaların hafifletilmesine çevrilmiş durumda. Bu noktada İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın bugün ülkede kapanma önlemlerinin hafifletilmesine yönelik yol haritasını açıklaması bekleniyor. Korona virüs istatistiklerindeki son dönemde görülen toparlanmanın devam etmesi durumunda önlemlerin küresel ölçekte hafifleyeceğine yönelik bir algı oluşması önümüzdeki dönemde risk iştahını destekleyen bir unsur olarak çalışabilir.

Makroekonomik veriler ve tahvil faizleri arasındaki denge ise oldukça hassas bir çizgide ilerliyor. Öyle ki, verilerdeki iyileşmenin son açıklanan perakende satışlar rakamında olduğu gibi piyasa beklentisinin belirgin şekilde ötesine geçmesi tahvil faizlerindeki yükselişin yılın başındaki tahminleri aşmasına neden olabiliyor. Bu noktada Fed’e ilişkin beklentilerin şekillenmesini sağlayan makroekonomik veriler çok güçlü bir tablo ortaya koymaya başlar ve bu da doğal olarak faizlere yükseliş olarak yansırsa piyasalardaki denge bozulabilir. Dolayısıyla şimdilik bunu söylemek için erken olsa da önümüzdeki dönemde iyi veri eşittir kötü piyasa denklemi ile karşılaşabileceğimizi göz önünde bulundurmak gerekir.

Makroekonomik veri tarafında bu hafta yurtiçinde varlık fiyatlarına yön verebilecek önemde bir gündem maddesi bulunmazken dışarıda ise ABD’de açıklanacak olan GSYH, PCE endeksi ve dayanıklı mal siparişleri gibi verileri takip edeceğiz. Revizyon niteliğinde olması nedeniyle GSYH rakamının önemli bir etki yaratmasını beklemiyoruz. Bu noktada dayanıklı mal siparişleri ve PCE endeksinin ortaya koyacağı tablonun daha fazla dikkat ekeceğini tahmin ediyoruz. Kaldı ki, federal hükümet tarafından yapılan yardımların desteği ile özellikle kişisel gelirlerde %10 civarında ciddi bir sıçrama yaşanması bekleniyor.

Öte yandan bu hafta 1,9 trilyon dolar büyüklüğündeki mali teşvik paketinin de Temsilciler Meclisi’ne gelmesi bekleniyor. Bunun gerçekleşmesi ve gerekli onayların alınması durumunda risk iştahının destek bulduğunu görebiliriz.

BEKLENTİLERİMİZ

Borsa İstanbul haftayı 1550 puanın üzerinde kapattı. Son dönemde momentum kazanmakta belirgin şekilde zorlanan ve ağırlıklı olarak 1520-1560 puan bandında işlem gören BIST-100 endeksi önemli bir teknik seviye olarak gördüğümüz 1550 puanın üzerinde ilk kez haftalık kapanış yapmayı başardı. Endeksin kazanımlarını koruması durumunda yeni haftada yukarı yönlü eğilimini devam ettirdiğini görebiliriz. Böyle bir senaryoda yukarıda takip edeceğimiz ilk nokta ise Ocak ayındaki yükselişte üzerinde kalıcı olamadığımız 1580 puan seviyesi olacaktır. Ancak endeksin yön tayin etmek için daha çok yurtdışı piyasaları takip ettiğini göz önünde bulundurursak bunun gerçekleşmesi için küresel risk iştahının da lehte olması gerektiğini düşünüyoruz.

EUR/USD güç topluyor. Haftanın son işlem gününde açıklanan verilere göre Euro Bölgesi’nde PMI imalat endeksi 54,4 olan beklentiyi aşarak 57,7'ye yükseldi. Bu aynı zamanda son 36 ayın en yüksek seviyesi olması bakımından da dikkat çekici. Önceki ay 45,4 olan PMI hizmet endeksi ise 44,5'lik piyasa beklentisinin hafif üzerinde 44,7 olarak açıklandı. Böylece özellikle imalat sektörünün desteği ile PMI bileşik endeksi 47,8'den 48,1'e yükselmiş oldu. Bileşik endeks henüz büyümeyi daralmadan ayıran 50 seviyesinin altında seyretmeye devam ediyor olsa da verilerdeki iyileşme sinyallerinin desteğini arkasına alan parite yeniden 1,21 seviyesinin üzerinde işlem görmeye başladı. Teknik açıdan bakıldığında henüz riskli bölgeden çıkılmamış olsa da hafta içinde 1,2150’nin üzerinde kapanışlar görmemiz daha ılımlı bir eğilim oluşmasına katkı sağlayabilir.

USD/TL 7,00 seviyesinin altında sakin seyrini sürdürüyor. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Cuma günü yaptığı güncelleme ile Türkye’nin kredi notu görünümünü yukarı yönlü revize etti. Buna göre, Türkiye'nin kredi notu BB- olarak teyit edilirken daha önce negatif olan kredi notu görünümü ise durağana yükseltildi. Yapılan açıklamada Türkiye'nin daha tutarlı ve Ortodoks bir politikaya dönüşünün, geçen yıl düşüş gösteren uluslararası rezervler, yüksek cari açık ve kötüleşen yatırımcı güveninden kaynaklanan kısa vadeli dış finansman risklerini hafifletmeye yardımcı olduğu belirtildi. Kredi notunun yatırım yapılabilir seviyenin 3 kademe altında olduğunu da düşünürsek kararı TL açısından nötr/sınırlı pozitif olarak değerlendiriyoruz.

Ons altın haftayı zayıf tamamladı. Geride bıraktığımız haftayı %2,26 oranında değer kaybı ile tamamlayan altının ons fiyatı böylece yılın başından bu yana haftalık bazda en sert ikinci değer kaybını yaşamış oldu. Genel hatlarıyla baktığımızda ise altının trend değişimi yakalamasını sağlayacak nitelikte bir konjonktürde olduğumuzu düşünmüyoruz. Özellikle tahvil faizlerinin yüksek seyrini koruması altının destek bulmasını önemli ölçüde zorlaştıran bir zemin yaratıyor. Kaldı ki, altının teknik görünümünün de çok iç açıcı olduğunu söyleyemeyiz. Bu noktada zaman zaman görülen yukarı yönlü denemelerin henüz kritik teknik seviyelerin aşılmasını sağlayacak bir sonuca erişememesi şimdilik iyimser bir tablo oluşmasına izin vermiyor.

Kaynak:ÜNLÜ Menkul
Hibya Haber Ajansı

 
Anahtar Kelimeler:Makroekonomik, verilerin, seyri, enflasyon, beklentilerindeki, artış, tahvil, fa,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Ekonomi Haberleri
Piyasalarda bugün
Günün gelişmeleri
Borsa hız kesti

Borsa hız kesti
Ekonomik gelişmeler
Ekonomik güven endeksi 95,8 oldu
Fed, enflasyonda güvercin
Satış baskısı sürüyor
Diğer Başlıklar

Koronavirüs salgınında vaka sayısı 9 bin 205’e ulaştı
Akdeniz'de deprem
Hafta sonu kısıtlaması sürüyor
Hafta sonuna özel vergi daireleri açık olacak
Erdoğan, cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı
İşitme ve konuşma engelli Hüseyin İŞKUR’dan aldığı hibe ile ailesinin geçimini sağlıyor
Çin demiryolu ağını 200 bin km’ye, havalimanı sayısını 400’e çıkaracak
Bakanlık, “Makul Şüphe” isimli kitabı muzır yayın ilan etti
Kayseri Mutfağı, “UNESCO” yolunda
Akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı operasyonu
Yazarlar
Vedat Bilgin
ABD'nin bölgesel operasyonu!
Soruna, ABD terörizminin bölgeye geri d&...
Mehmet Metiner
Koronavirüsle imtihanım...
24 Ekim Cumartesi gecesi CNN Türk’teki ...
Dilek Yılmaz
Kovid'in belini de terörün belini de iyilikler büker
Kovid19 belasından öğreneceğimiz çok ş...
Markar Eseyan
Keşke o kadar basit ve kolay olsa…
Doğu Akdeniz’de yumuşama emareleri değişik ş...
Ardan Zentürk
Yunan'ı ezdirmez, İsrail'i tehdit ettirmezler…
Kulakları çınlasın, Allah uzun ömü...
Yalçın Akdoğan
Siyaset küçümsenemez, hayat-memat işidir
Siyasetin gelişmiş batılı toplumlarda halkın ilgis...
Eymen Zorlu
Öğreten mekanlar: Kütüphaneler
Galvanize etmek… Bir kavram, bir deyim&hel...
Ali Kemal Koç
Bu yürüyüş ak menzile götürür mü?
Menzile gidebilmek için önce inanmanız...
Payidar Güven
FETÖ'den canı yananlar(!)
Türk tarihinde eşi menendi görülmem...
Çetin Dağaşan
2019'a dikkat
Referandumu değerlendirecektik… Devam edel...
Nedim Atakol
Ekonomi Yazıları - I- İşsizlik nasıl bir haldir?
The Great depression’u bilirsiniz… B...
Röportajlar
REKLAM VERİN FARKLILIK YARATIN!
REKLAM VERİN FARKLILIK YARATIN! Reklamınızı “Reklam” bölümünde yayınlayarak farklılık yaratın. Böylece ürün ya da web...
»
Tarihte Bugün
1644 - Şeyhülislam Yahya Efendi'nin vefatı.
2006 - İkinci Cemrenin suya düşmesi.
1917 - Rus Çarlığı çöktü, Çar İkinci Nikola tahttan indirildi.
Günün Sözü
İki nimet vardır ki, insanların çoğu onların kıymetini hakkıyla takdir edemezler: onlardan biri sıhhat, diğeri de boş vakittir.
(Hz. Muhammed)
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(126 Online) 0,77ms