Bugün - 9 Mart 2021 Salı
Ankara 23°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Ekonomi Asayiş Politika Dünya Sağlık Eğitim Gündem Kulis Haber Spor Yerel Magazin Diğer »
Haber Detayları

Piyasa analizi

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gara'da gerçekleştirilen operasyonun ‘tehditlerin yoğun olduğu yerlere doğru genişletileceği ve güvenli hale getirilen yerlerde ne kadar gerekiyorsa o kadar kalınacağına’ yönelik haklı açıklamalarını piyasa bir jeopolitik risk olasılığının belireceği şeklinde algıladı.

Ekonomi Haberi - 17 Şubat 2021 Çarşamba - 11:50
Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gara'da gerçekleştirilen operasyonun ‘tehditlerin yoğun olduğu yerlere doğru genişletileceği ve güvenli hale getirilen yerlerde ne kadar gerekiyorsa o kadar kalınacağına’ yönelik haklı açıklamalarını piyasa bir jeopolitik risk olasılığının belireceği şeklinde algıladı.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

 Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Irak’ın Kuzeyinde bulunan Gara kentine gerçekleştirilen operasyonun ‘tehditlerin yoğun olduğu yerlere doğru genişletileceği ve güvenli hale getirilen yerlerde ne kadar gerekiyorsa o kadar kalınacağına’ yönelik haklı açıklamalarını piyasa potansiyel bir jeopolitik risk olasılığının belireceği şeklinde algıladı. Bu sayede Bist100 endeksi sert satışlar ile karşılaşarak 1522 seviyelerine kadar geri çekildi. Bu seviyenin ardından bir miktar tepkinin oluşması sonucu endeks günü %1.26 değer kaybı ile 1542,82 puanda kapatarak küresel piyasalardan negatif ayrıştı.

 Global piyasalarda ise St. Louis Fed Başkanı James Bullard'ın enflasyonda yükseliş beklediğine yönelik açıklamaları sonrası ABD 10 yıllık tahvil faizi %1.30 seviyesine yaklaştı. Bu sayede ons altın fiyatlarında sert geri çekilme yaşanarak 1800 seviyesinin aşağısına kaydığını gördük.

 Açıklanan verileri incelediğimizde ise; ilk olarak Almanya’da Şubat ayı ZEW endeksi 59.6 olan beklentileri aşarak 71.2 seviyesinde gerçekleşti. Euro Bölgesi’ne ilişkin geçtiğimiz yılın dördüncü çeyrek büyüme datası ise ekonominin %5 oranında daraldığını gösterdi. Bu verilerin yanında ABD’den gelen New York Empire State imalat endeksi Şubat ayında 12,1 değeriyle 5 ayın en yüksek seviyesine yükseliş kaydetti. Ekonomi gündeminde . İlk olarak Ocak ayı perakende satışlar verisini takip ediyor olacağız. Beklenti çekirdek veride %1 ve manşet tarafta ise %1.1 artış yaşanacağı yönünde. Bu verilerin yanında ÜFE ve sanayi üretimi dataları da piyasanın takibinde bulunacak. Özellikle ÜFE verisinin önemli olduğunu ve aylık %0.4 artış kaydedileceği beklentisinin bulunduğunu söyleyelim.

 Günü en önemli gelişmesi FED’in 26-27 Ocak tarihli FOMC toplantısının tutanaklarının açıklanıyor olması… Üyelerin enflasyon beklentileri ve bu paralelde politikalarının nasıl şekilleneceğine ilişkin tartışmalarının görülecek olması piyasanın odağında bulunacak. Tutanaklar gece saat 22.00’da açıklanacak.

 BIST-100..20g ort üzerinde kalındıkça yeni zirve denemeleri gerçekleştirebilir ve dirençlerini 1552 – 1568 ve 1582 olarak grmeye devam ediyoruz. 20g ort 1530 aşağısında ise gün içerisinde 1505 desteği test edilebilir. Kritik destek ise 1484 olacaktır.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

 Dün Wall Street'te Dow Jones Sanayi Endeksi'nin rekor seviyeden kapanmasının ardından bu sabah ABD vadeli endekslerinde hafif bir gerileme ve Avrupa vadelilerinde karışık bir seyir gözleniyor. Dow Jones Sanayi Endeksi 5 puan, yüzde 0,02, S&P 500 vadeli endeksi 1,75 puan, yüzde 0,04 ve Nasdaq 100 vadeli endeksi 9,25 puan, yşüzde 0,07 ekside. Avrupa'da FTSE 100 vadeli endeksi 9,5 puan artışla yüzde 0,14 yukarıda. FDAX 21 puan, yüzde 0,15 ve Eurostoxx 50 5 puan, yüzde 0,13 ekside.

 Japonya Maliye Bakanlığı verilerine göre Ocak ayında ihracat, denizaşırı talepteki istikrarlı toparlanmanın etkisi ile geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,4 arttı. Ekonomistlerin beklentisi yüzde 6.8 artış olması yönündeydi. Japonya'da çekirdek makina siparişleri Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 5,2 arttı. Ekim ve Kasım aylarında artan siparişlerin Aralık ayında yüzde 6,2 azalması bekleniyordu

 ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde ile büyüme ve istihdamı teşvik edecek politika araçlarını görüştü. Açıklamada, söz konusu görüşmede, Yellen'ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını sona erdirme, güçlü küresel ekonomik toparlanmayı destekleme, finansal istikrarı sürdürme ve iklim değişikliği tehdidi de dahil olmak üzere ortak öncelikleri ele aldığı aktarıldı.

 Kovid-19 virüs aşısını geliştiren Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, "Bu virüsün bizimle kalacağı çok açık. Bu sadece 2021 ve 2022'nin geçici bir sorunu değil. Bu gelecek 10 yıl için bir zorluk oluşturuyor." Dedi

 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global Ratings, Türkiye İş Bankası'nın uzun ve kısa vadeli kredi notlarını B+/B olarak teyit ederken, görünümü ise 'negatif'ten 'durağan'a yükseltti.

 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global, daha istikrarlı makroekonomik ortamın Türk banhkalarının varlık katiletesinde beklentilerin ötesinde bir kötüleşme riskini sınırlayacağını öngördüklerini bildirdi.

 Türkiye’nin AB’nin vergi kaçakçılığı konusundaki kara listesine şimdilik alınmayacağı bildirildi. AB haziran sonuna kadar, altı AB ülkesindeki Türk vatandaşlarının vergi bilgilerinin otomatikman paylaşılmasını istiyor.

 New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde, 23 Şubat tarihindeki jüri seçiminin ardından 1 Mart’ta başlayacağı açıklanan Halkbank davası temyiz engeline takıldı. New York İkinci Bölge Mahkemesi, Halkbank ve New York Güney Bölgesi Başsavcılığı'ndan, 17 Mart tarihine kadar davayla ilgili dilekçelerini sunmalarını istedi. Bir üst mahkemenin bugün aldığı kararla birlikte, 23 Şubat’ta yapılacak jüri seçimi ve 1 Mart’ta başlayacağı belirtilen seri duruşmalarla ilgili federal mahkemenin kararının durdurulacağı belirtiliyor.

 ABD'de dün hızlanan ekonomi ve teşvik paketlerinin nflasyon yaratacağı endişesi ile tahvil faizlerinde yukarı yönlü yönlü hareket izlendi. Hareket ile küresel tahvillerde 2013 yılı başından bu yana görülen en kötü yıl başlangıcı genişlemiş oldu. Dünkü işlemlerde 30 yıllık tahvil faizi de %2'nin üzerine çıkmıştı. Sabah itibarıyla ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,294, 30 yıllık tahvil faizi %2,072 seviyelerinden işlem görüyor

 ABD Hazine kağıtı getirilerin yükselmeye devam etmesi ve ABD Doları'nın güçlenmesi uluslararası piyasalarda altın fiyatının 2 haftanın en düşük seviyelerine gerilemesine yol açtı. Dün 1818 ve 1801 desteklerini aşağı kıran spot altın fiyatı bu saban 1786,66 dolar/ons seviyesine kadar geriledi. Şu sıralarda da düne göre yüzde 0,13 kayıpla 1792,96 dolar/ons seviyesinde.

 

Kaynak:A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

 
Anahtar Kelimeler:Dün, Cumhurbaşkanı, Erdoğan’ın, Garada, gerçekleştirilen, operasyonun, ‘tehditle,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Ekonomi Haberleri
Türk organik sektörü 3 projeyi birden hayata geçirecek
Tahvil faizleri yön veriyor
Borsalar yeni haftaya başlangıç yapıyor

Borsalar yeni haftaya başlangıç yapıyor
Piyasaların yönü
Ekonomik teşvikler, enflasyon beklentileri, Merkez bankaları ve tahvil piyasası
Enflasyonda inatlaşmasında Powell güvercin – piyasa şahin
Haftalık menkul kıymet istatistikleri
Diğer Başlıklar

Bakan Selçuk; “Şubat ayına ilişkin nakdi ücret desteği ödemelerini bugün yapıyoruz”
İşten çıkarma yasağı uzadı
VakıfBank, Kupa Voley'de finalde
Güçlü bir bağışıklık için her gün iki bardak süt
Yükselen ABD tahvil getirisiyle borsalarda düzeltme
Yeme içme yerlerinden sonra konaklama tesisleri de denetlendi
Soğuk havalar KOAH hastaları için büyük risk
Türk organik sektörü 3 projeyi birden hayata geçirecek
Tahvil faizleri yön veriyor
Oyuncu Rasim Öztekin hayatını kaybetti
Yazarlar
Vedat Bilgin
Stop emperyalizm!
Amerika'da New York'un en önemli meydanında e...
Mehmet Metiner
Koronavirüsle imtihanım...
24 Ekim Cumartesi gecesi CNN Türk’teki ...
Dilek Yılmaz
Kovid'in belini de terörün belini de iyilikler büker
Kovid19 belasından öğreneceğimiz çok ş...
Markar Eseyan
Keşke o kadar basit ve kolay olsa…
Doğu Akdeniz’de yumuşama emareleri değişik ş...
Ardan Zentürk
Yunan'ı ezdirmez, İsrail'i tehdit ettirmezler…
Kulakları çınlasın, Allah uzun ömü...
Yalçın Akdoğan
Siyaset küçümsenemez, hayat-memat işidir
Siyasetin gelişmiş batılı toplumlarda halkın ilgis...
Eymen Zorlu
Öğreten mekanlar: Kütüphaneler
Galvanize etmek… Bir kavram, bir deyim&hel...
Ali Kemal Koç
Bu yürüyüş ak menzile götürür mü?
Menzile gidebilmek için önce inanmanız...
Payidar Güven
FETÖ'den canı yananlar(!)
Türk tarihinde eşi menendi görülmem...
Çetin Dağaşan
2019'a dikkat
Referandumu değerlendirecektik… Devam edel...
Nedim Atakol
Ekonomi Yazıları - I- İşsizlik nasıl bir haldir?
The Great depression’u bilirsiniz… B...
Röportajlar
REKLAM VERİN FARKLILIK YARATIN!
REKLAM VERİN FARKLILIK YARATIN! Reklamınızı “Reklam” bölümünde yayınlayarak farklılık yaratın. Böylece ürün ya da web...
»
Tarihte Bugün
1403 - Osmanlı padişahlarından Sultan Yıldırım Bayezid Han, Ankara Savaşı'ndan sonra, Emir Timur?un esiri iken öldü. Doğum tarihi
1764 - Laleli Camii ibadete açıldı.
1897 - Din Adamı olarak bilinen, gerçekte ise din bilgisi son derece zayıf olan Cemaleddin Efgani, İstanbul'da öldü. Doğumu
Günün Sözü
Savaş eri, Allah için nefsi ile savaşandır.
(Hz. Muhammed)
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(132 Online) 0,46ms