Bugün - 9 Mart 2021 Salı
Ankara 23°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Ekonomi Asayiş Politika Dünya Sağlık Eğitim Gündem Kulis Haber Spor Yerel Magazin Diğer »
Haber Detayları

Piyasalar riskleri hatırladı

Korona virüs hâlâ en önemli risk unsuru olarak kalmaya devam etse de istatistiklerde görülen toparlanma eğilimi ve bunun da büyümeye ilişkin görünümü iyileştirmesi küresel piyasaların haftaya güçlü bir zeminde başlamasını sağlamıştı.

Ekonomi Haberi - 17 Şubat 2021 Çarşamba - 11:46
Korona virüs hâlâ en önemli risk unsuru olarak kalmaya devam etse de istatistiklerde görülen toparlanma eğilimi ve bunun da büyümeye ilişkin görünümü iyileştirmesi küresel piyasaların haftaya güçlü bir zeminde başlamasını sağlamıştı.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Korona virüs hâlâ en önemli risk unsuru olarak kalmaya devam etse de istatistiklerde görülen toparlanma eğilimi ve bunun da büyümeye ilişkin görünümü iyileştirmesi küresel piyasaların haftaya güçlü bir zeminde başlamasını sağlamıştı. Ancak hafta başında da dikkat çektiğimiz gibi iyimserlik yaratan konu başlıkları yeni haftanın başlamasıyla bir günde ortaya çıkmadı. İstatistiklerde yaşanan iyileşme geçen hafta da görülebiliyordu. Bu durum piyasaların bakış açısının çok sık değişebildiğini bir kez daha göstermiş oldu. Kaldı ki, ekonomideki toparlanma beklentileri ve mali teşvik paketinin yaratabileceği enflasyonist etki ile tahvil faizlerinin yukarı yönlü hareket etmesi yatırımcıların riskleri yeniden hatırlamasına neden oldu. Bu kapsamda varlık fiyatlarının hafta başındaki iyimserliğinden uzaklaşarak yeni güne daha durgun bir zeminde başladığını görüyoruz.

Günün en önemli konu başlığını ise 27 Ocak’ta gerçekleştirilen Fed toplantısının TSİ 22.00’de açıklanacak tutanakları oluşturuyor. Hatırlanacağı gibi Fed son toplantısında beklendiği gibi faiz oranlarında değişiklik yapmazken verilen mesajlardan da yeni bir bilginin çıkmadığını görmüştük. Kaldı ki, Fed Başkanı Powell da destekleyici para politikasının uzun bir süre daha devam etmesi gerektiğini sık sık tekrarlıyor. Bu açıdan bakıldığında tutanakların yaratabileceği piyasa etkisinin oldukça limitli kalacağını tahmin ediyoruz. Ancak yine de üyelerin olası farklı görüşleri hareketlilik yaratma potansiyeli taşıyor.

BEKLENTİLERİMİZ

Borsa İstanbul’da kritik teknik seviyeleri izlemeyi sürdürüyoruz. Uzun süre aşmakta zorlandığı 1550 puanı geride bıraktıktan sonra belirgin şekilde güç kazanan BIST-100 endeksi dün kısa vadede en önemli hedef olarak gördüğümüz 1580 puan sınırına yaklaştı. Ancak ABD tahvil faizlerindeki yükselişin küresel risk iştahı üzerinde yarattığı baskı ve siyasi tarafta riskleri artıran açıklamalar Borsa İstanbul’da kazanımların geri verilmesine neden olurken endeksin günü yeniden 1550 puanın altında tamamladığını gördük. Hafta başında şahit olduğumuz iyimserliğin teknik görünüme aynı ölçekte yansıması için 1580 puanın aşılması gerektiğine inanıyoruz. Öyle ki, aksi bir senaryoda oluşması muhtemel çift tepe formasyonunun risk yaratabileceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

EUR/USD direnç seviyelerine takılıyor. Dün Euro Bölgesi’nde açıklanan verilerin iyimser bir tablo ortaya koyması ve piyasaların güne pozitif bir zeminde başlaması paritenin 1,2170’in üzerini görmesini sağladı. Ancak 10 yıllık vadede ABD tahvil faizlerinin son 12 ayın zirve seviyesine ulaşması gün içinde kaçınılmaz olarak pariteyi baskı altına alırken yeniden 1,2100’in altına inildiğini görüyoruz. Aşağıda 1,2050 ilk destek noktası olarak kalmaya devam ederken yukarıda ise 1,2150’yi izlemeye devam ediyoruz. Öyle ki, bu seviyenin aşılması 1,2200 seviyesine doğru yükseliş için kapı aralayacaktır. Diğer taraftan aşağıdaki grafikte kırmızı çizgilerde görülebileceği gibi 60 ve 120 dakikalık grafiklerde daha belirgin olmak üzere paritede TOBO formasyonu oluşmaya başlamasını son derece dikkat çekici buluyoruz. Büyük ölçekli bir formasyon olduğu için hızlı sonuç vermesini beklememek gerekir. Dolayısıyla kısa vadede mevcut seviyelerin altında rakamlar da görebiliriz. Ancak 1,2250 ara direnç olmak üzere 1,2350 seviyesi söz konusu formasyonun ana hedefi olarak öne çıkıyor.

USD/TL 7,00’nin üzerini test ediyor. Son dönemde diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine kıyasla çok daha güçlü bir performans sergileyen TL dün ise zayıf tablo ortaya koydu. Ancak buna karşın TL’nin negatif ayrıştığını söylemek güç. Öyle ki, ABD tahvil faizlerindeki yükselişin de etkisiyle gelişmekte olan ülke para birimlerinin genel hatlarıyla dolar karşısında zayıf bir performans sergilediğini gördük. Siyasi tarafta yapılan açıklamaların kur üzerinde kısmen de olsa baskı yarattığını söylemek mümkün. Teknik açıdan ise önceki bültenlerimizde hedef olarak gösterdiğimiz 6,90 seviyesini izlemeye devam ediyoruz. TL lehine daha güçlü bir hareket alanı oluşması için bu seviyenin altında kapanışlar yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Son dönemdeki hızlı geri çekilmenin ardından indikatörlerin de işaret ettiği gibi zaman zaman yukarı yönlü tepkiler görmemiz şaşırtıcı olmayacaktır. Dün 6,90’dan 7,00’ye doğru yaşanan yükseliş de bu kapsamda değerlendirilebilir. Ancak net bir yön tayin edilmesi için yatırımcıların yarınki PPK toplantısında alınacak kararlar ve verilecek mesajlara odaklanacağını tahmin ediyoruz.

Ons altın yeniden 1800 doların altına geriledi. Geçtiğimiz haftaki yükselişini yeni haftaya da taşıyan 10 yıl vadeli ABD tahvil faizi %1,30 seviyesinin de üzerini test ederken son bir yılın zirve seviyelerinde işlem görmeye devam ediyor. Tahvil faizlerindeki yükseliş kaçınılmaz olarak değerli metaller üzerinde baskı yaratmış durumda. Bu kapsamda altının ons fiyatının yeniden 1800 doların altına gerilediğini görüyoruz. Hatırlanacağı gibi hafta başında 1830 dolar aşılmadıkça 1800 doların altının test edilme riskinin canlı olduğuna dikkat çekmiştik. Dolayısıyla bu beklentimiz gerçekleşmiş oldu. Kısa vadede geri çekilmenin devam etmesi durumunda 1785 ve 1765 dolar seviyeleri destek noktaları olarak izlenebilir. Görünümün iyileşmesi için ise 1830 doların aşılması gerektiğini düşünüyoruz. Diğer taraftan ABD tahvil faizlerinin yıl içinde daha yüksek seviyelere ulaşacağına yönelik beklentimizi ise koruyoruz.

Kaynak:ÜNLÜ Menkul
Hibya Haber Ajansı

 
Anahtar Kelimeler:Korona, virüs, hâlâ, önemli, risk, unsuru, olarak, kalmaya, devam, etse, de, ist,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Ekonomi Haberleri
Türk organik sektörü 3 projeyi birden hayata geçirecek
Tahvil faizleri yön veriyor
Borsalar yeni haftaya başlangıç yapıyor

Borsalar yeni haftaya başlangıç yapıyor
Piyasaların yönü
Ekonomik teşvikler, enflasyon beklentileri, Merkez bankaları ve tahvil piyasası
Enflasyonda inatlaşmasında Powell güvercin – piyasa şahin
Haftalık menkul kıymet istatistikleri
Diğer Başlıklar

Bakan Selçuk; “Şubat ayına ilişkin nakdi ücret desteği ödemelerini bugün yapıyoruz”
İşten çıkarma yasağı uzadı
VakıfBank, Kupa Voley'de finalde
Güçlü bir bağışıklık için her gün iki bardak süt
Yükselen ABD tahvil getirisiyle borsalarda düzeltme
Yeme içme yerlerinden sonra konaklama tesisleri de denetlendi
Soğuk havalar KOAH hastaları için büyük risk
Türk organik sektörü 3 projeyi birden hayata geçirecek
Tahvil faizleri yön veriyor
Oyuncu Rasim Öztekin hayatını kaybetti
Yazarlar
Vedat Bilgin
Stop emperyalizm!
Amerika'da New York'un en önemli meydanında e...
Mehmet Metiner
Koronavirüsle imtihanım...
24 Ekim Cumartesi gecesi CNN Türk’teki ...
Dilek Yılmaz
Kovid'in belini de terörün belini de iyilikler büker
Kovid19 belasından öğreneceğimiz çok ş...
Markar Eseyan
Keşke o kadar basit ve kolay olsa…
Doğu Akdeniz’de yumuşama emareleri değişik ş...
Ardan Zentürk
Yunan'ı ezdirmez, İsrail'i tehdit ettirmezler…
Kulakları çınlasın, Allah uzun ömü...
Yalçın Akdoğan
Siyaset küçümsenemez, hayat-memat işidir
Siyasetin gelişmiş batılı toplumlarda halkın ilgis...
Eymen Zorlu
Öğreten mekanlar: Kütüphaneler
Galvanize etmek… Bir kavram, bir deyim&hel...
Ali Kemal Koç
Bu yürüyüş ak menzile götürür mü?
Menzile gidebilmek için önce inanmanız...
Payidar Güven
FETÖ'den canı yananlar(!)
Türk tarihinde eşi menendi görülmem...
Çetin Dağaşan
2019'a dikkat
Referandumu değerlendirecektik… Devam edel...
Nedim Atakol
Ekonomi Yazıları - I- İşsizlik nasıl bir haldir?
The Great depression’u bilirsiniz… B...
Röportajlar
REKLAM VERİN FARKLILIK YARATIN!
REKLAM VERİN FARKLILIK YARATIN! Reklamınızı “Reklam” bölümünde yayınlayarak farklılık yaratın. Böylece ürün ya da web...
»
Tarihte Bugün
1403 - Osmanlı padişahlarından Sultan Yıldırım Bayezid Han, Ankara Savaşı'ndan sonra, Emir Timur?un esiri iken öldü. Doğum tarihi
1764 - Laleli Camii ibadete açıldı.
1897 - Din Adamı olarak bilinen, gerçekte ise din bilgisi son derece zayıf olan Cemaleddin Efgani, İstanbul'da öldü. Doğumu
Günün Sözü
Nice alimler vardır ki, hakiki bilgiden, hakiki irfandan nasipleri yoktur. Bunla bilgi hafızıdır, bilgi sevgilisi değil.
(Mevlana)
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(335 Online) 0,48ms