Bugün - 16 Ocak 2021 Cumartesi
Ankara 23°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Ekonomi Asayiş Politika Dünya Sağlık Eğitim Gündem Kulis Haber Spor Yerel Magazin Diğer »
Haber Detayları

Ekonomik gelişmeler

Bu sabah BİST100’de karışık yönlü bir açılış bekliyoruz. Türk hisse senetlerinin geçen hafta yeni dış akımlarla yükseldiğini gözlemledik. Bu hafta Citi’nin yapacağı olan konferansa katılacak olan şirket hisselerinde hareketlilik görebiliriz.

Ekonomi Haberi - 11 Ocak 2021 Pazartesi - 11:51
Bu sabah BİST100’de karışık yönlü bir açılış bekliyoruz. Türk hisse senetlerinin geçen hafta yeni dış akımlarla yükseldiğini gözlemledik. Bu hafta Citi’nin yapacağı olan konferansa katılacak olan şirket hisselerinde hareketlilik görebiliriz.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Piyasalarda Bugün Geride kalan haftanın işlemlerinde küresel risk iştahı hisse senetleri nezdinde genel olarak korunmaya devam ederken, global Amerikan dolarına yönelik açılan kısa yönlü pozisyonların özellikle haftanın ikinci yarısı ile birlikte sınırlı düzeyde kapatıldığı görüldü. Söz konusu gelişme değerlendirmelerimize göre JPY merkezli yaklaşım üzerinden şekillenirken, tahvil faizlerindeki yükselişin bu cepheye, buradaki eğilimin de genele yayılan, bilhassa da değerli metalleri baskılayan bir durumun oluşmasına zemin hazırladığı.

Temel yatırım düşüncelerimizde henüz somut bir değişiklik söz konusu değil. Kısa soluklu ‘short covering’ şeklinde ara düzeltme ihtimallerini 2021’in ilerleyen dönemlerinde sıklıkla görmeye devam edeceğiz. Ancak, ‘zayıf Amerikan doları teması’ eksenli işlemler ana düşünce olarak masadaki yerini koruyacak. Kısa vade açısından tahvil faizlerindeki yükseliş finansal varlıklar nezdinde baskı unsuru olarak belirebilme potansiyeli taşısa da açıkçası riskleri dengeli görüyoruz. DXY 91.10 ve civarını test etmesinin ardından yeniden geri çekilme sürecini başlatabilir. ABD’de 5-30y vadeli tahvil faizleri spreadi 140bp seviyesine yakınsarken S&P 500’de rekor yükseklerin takip edildiğini, bu durumun da ‘reflasyon’ temasını desteklediğini not düşmek isteriz.

Yeni hafta işlemlerinde globalde yatırımcıların üzerine kafa yordukları başlıklar bir hayli yoğun. ABD’de bugün Başkan Trump için Kongre nezdinde azil sürecinin başlatılması hazırlıkları gündeme gelebilir. Öte yandan 9 günlük süre içerisinde tüm bu gerekenlerin yapılması ihtimali ise oldukça düşük. Başkan Yardımcısı Pence kabine üzerinden azledilmesine imkan tanıyan 25.maddeyi devreye alma noktasında isteksiz davrandığından Kongre bu yönde adım atacağını bizzat lider Pelosi’nin ağzından duyurmuş oldu. Gelişmelerin fiyatlamalar üzerinde oyun değiştirici faktör olarak belirmesini henüz beklemiyoruz.

11-15 Ocak haftası işlemlerinde tahvil faizleri ile birlikte yükseliş gösteren enflasyon beklentilerini takip ettiğimiz ortamda Başkan Powell dahil 8 Fed üyesi sadece 4 gün içerisinde 12 konuşma gerçekleştirecek. Öte yandan ECB Başkanı Lagarde 2 kez, BOJ Başkanı Kuroda ise 1 kez konuşma yaparak bu takvime katılım sağlayacak. Özetle, gündem bir kez daha global merkez bankacılığının önemli isimlerinden gelecek sinyaller üzerinden şekillenecek.

Japonya’da hafta sonu itibarıyla İngiltere ve Güney Afrika’da keşfedilen mutasyonlu virüse rastlandığı açıklaması yapıldı. Global pandemi vaka sayıları 90 milyon, vefatlar ise 1.9 milyon seviyesinin üzerine taşınırken, aşılamada ise henüz 25 milyon sınırına gelinebildi. İsrail, toplam nüfusun %18’ini aşılayarak bu süreçte ciddi bir başarı sağlamış durumda.

Yerel varlıklar nezdinde global risk iştahına paralel seyrin korunmasını bekliyoruz. Türk lirasının paritelerdeki performansı yurtdışı gelişmeler kaynaklı ve henüz negatif baskı unsuru olarak belirmiş değil. Temel yaklaşımlarımız açısından yerel varlıklardaki düşüncemiz pozitif yönlü şekillenmeye devam ediyor. USDTRY paritesinde 7.00’li seviyelerin test edilme ihtimali bize göre oldukça yüksek.

Piyasalar

11 Ocak haftası işlemlerinde Amerikan doları fiyatlamalarındaki kısa vadeli yükseliş tetiklenmesinin etkileri ve uzun soluklu olup olamayacağına dair endişelerin takip edilmesini bekliyoruz. Bu noktada yaklaşımımız, kısa vadeli olacağı ve fakat yıl içerisinde sıklıkla bu tarz tepki hareketlerinin gözlenmeye devam edeceği. Değerli metaller nezdinde geride kalan haftanın 4 iş gününde ETF’lerin alımları dikkat çekerken, özellikle ons altında kritik $1840 desteğinin aşağısında baskılanabilecek işlemlerin daha fazla satış alanı açma riski taşıdığını not düşmek isteriz. Perşembe günü seçilmiş Başkan Biden’ın yeni bir teşvik paketi açıklaması yapacağını, bu paketin de $2000’lık harcama çekleri dahil önemli detaylar içereceğini not düşmek isteriz. Buradan hareketle, kısa vadeli Amerikan doları uzun pozisyona geçiş risklerinin daha fazla mali teşvik adımı gelebileceği düşüncesi ile dengelenmesini diğer tüm düşüncelerin bir adım önünde tutarız. Bugün Japonya’da tatil olduğundan tahvillere dair nakit işlemler Londra açılışına dek gerçekleşmeyecek. Şu an için Amerikan 10y tahvil faizinde %1.13 seviyesi etrafında soluklanma olabileceğini yüksek ihtimal olarak değerlendiriyoruz. Şayet devam edecek olursa %1.30-40 aralığına dek devam edebilecek hareket aynı zamanda 2021 konsensüs beklentilerini de öne çekmiş olacak. Türk lirası Amerikan doları karşısında günü %0.44 değer kaybı ile tamamlarken, BİST 100 endeksi kapanışı %1.21 yükselişle 1540 puan seviyesinden gerçekleşti. 10y vadeli tahvilde faizin son düzeyi %13.11 ile yatay kalırken, 5y vadeli ülke risk primi ise 311bp ile kapanış yaptı. EMEA bölgesi endekslerinde gün sonu kapanışlarının tamamı değer kazançları şeklinde oldu. İşlem hacimlerinin genel olarak zayıf seyrettiği günde; Euro Stoxx 50 %0.62, FTSE 100 %0.24, DAX %0.58 ve Rusya (RTS, USD) grubu %2.07 ile takip edildi. Amerika kıtası işlemlerinde Avrupa seansındaki iyimserlik korunurken, Arjantin ve Peru’daki satışlar GOÜ grubu üyelerinin ayrışmasına neden oldu. Majör ABD endekslerinde kapanışlar rekor yükseklerden gerçekleşirken, Nasdaq %1.03 ile dikkat çekti. İşlem hacmi ise endeks nezdinde 1 ay ortalamasına kıyasla %30’un üzerinde artış gösterdi. Bovespa günü %2.20 primlenme ile tamamlarken, Merval'de ise %-1.57’lik performans takip edildi. Asya’da haftanın ilk işlemleri Güney Kore hariç değer kazançlarına işaret ediyor. TSİ 08.25, Hang Seng %0.59, CSI 300 %0.21 ve KOSPI %0.16 ile işlem görmekte. USDCNH paritesi offshoreda 6.4557 ile genel Amerikan doları değer kazancına paralel seyrederken, PBOC tarafından fixing kur ayarlaması 6.4764 seviyesinde oluşmakta.

Fiyatlamalar

BİST 100 işlemlerinde kar realizasyonu ihtimalini göz ardı etmeksizin genel olarak yüksek risk iştahının korunmasını ve global piyasalara paralel seyrin devamını bekliyoruz. 1520-1500 seviyeleri destek, 1560 ise direnç olarak izlenebilir. Lira performansı, CDS ve özellikle son dönemde dikkat çeken artan korelasyonla Avrupa hisselerindeki fiyatlama eğilimi BİST 100 fiyatlamasını etkileme potansiyeline sahip. USDTRY paritesi işlemlerinde azalan ülke risk primi ve atılan normalleşme adımlarının etkili olmasının ardından ek negatif yeni bir başlık doğmadıkça Türk lirası lehine pozisyonlanmanın devam etmesini bekliyoruz. Teknik açıdan 7.30-6.90 destek, 7.51-7.73 ise direnç olarak izlenebilir. EURUSD paritesi fiyatlamalarında global Amerikan doları yaklaşımı ana etken konumunda kalmaya devam ederken bölgeye dair haber akışı da fiyatlamalara yön verir durumda. Orta vadeli EUR yükselişi açısından 1.1880 bölgesi üzeri eğilimin sürdürülebilirliği önemli. Söz konusu seviye gerisine gelinmedikçe EUR lehine ortamın korunacağını düşünüyoruz. 1.2140-1.2050 destek, 1.24 direnç seviyeleri olarak izlenebilir.

Kaynak:Deniz Yatırım
Hibya Haber Ajansı

 
Anahtar Kelimeler:Bu, sabah, BİST100’de, karışık, yönlü, bir, açılış, bekliyoruz, Türk, hisse, sen,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Ekonomi Haberleri
Dolar’da yine 7,50 eşiği
Piyasalarda bugün
USDTRY analizi

USDTRY analizi
Powell ve Biden'ın açıklamaları
Borsada yükseliş bekleniyor
2 trilyon Dolar olduğu tahmin edilen yeni teşvik paketi
Trump, tarihe geçti
Diğer Başlıklar

Terör örgütü PKK’da çözülme devam ediyor
Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü
Bahçeli: Farabi diyor ki; “Düşünmek ruhun kendi kendisiyle konuşmasıdır.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Manisa'daki toplu açılış törenine video konferans ile katıldı
Açık öğretim okulları sınav tarihleri
Çocuklar engelleri birlikte aşıyor
Filistin’de seçim düzenlenmesine ilişkin kararname
Cumhuriyet tarihinin akaryakıta bağlı en büyük vergi kaçakçılığı operasyonu
Büyükkılıç, Ak Parti Kadın Kolları Kongresine katıldı
Çin, RCEP Anlaşması hazırlıklarını hız verdi
Yazarlar
Vedat Bilgin
Muhalefetin meşruiyet krizi?
Türkiye’de Ana Muhalefet Partisi’...
Mehmet Metiner
Koronavirüsle imtihanım...
24 Ekim Cumartesi gecesi CNN Türk’teki ...
Dilek Yılmaz
Kovid'in belini de terörün belini de iyilikler büker
Kovid19 belasından öğreneceğimiz çok ş...
Markar Eseyan
Keşke o kadar basit ve kolay olsa…
Doğu Akdeniz’de yumuşama emareleri değişik ş...
Ardan Zentürk
Yunan'ı ezdirmez, İsrail'i tehdit ettirmezler…
Kulakları çınlasın, Allah uzun ömü...
Yalçın Akdoğan
Siyaset küçümsenemez, hayat-memat işidir
Siyasetin gelişmiş batılı toplumlarda halkın ilgis...
Eymen Zorlu
Öğreten mekanlar: Kütüphaneler
Galvanize etmek… Bir kavram, bir deyim&hel...
Ali Kemal Koç
Bu yürüyüş ak menzile götürür mü?
Menzile gidebilmek için önce inanmanız...
Payidar Güven
FETÖ'den canı yananlar(!)
Türk tarihinde eşi menendi görülmem...
Çetin Dağaşan
2019'a dikkat
Referandumu değerlendirecektik… Devam edel...
Nedim Atakol
Ekonomi Yazıları - I- İşsizlik nasıl bir haldir?
The Great depression’u bilirsiniz… B...
Röportajlar
REKLAM VERİN FARKLILIK YARATIN!
REKLAM VERİN FARKLILIK YARATIN! Reklamınızı “Reklam” bölümünde yayınlayarak farklılık yaratın. Böylece ürün ya da web...
»
Tarihte Bugün
1595 - Sultan Üçüncü Murad Han'ın vefatı
1979 - İran'da şahlığın yıkılması
2006 - Fırtına
1998 -  Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ın "Laiklik Karşıtı Eylemlerin Odağı Haline" Geldiği İddiasıyla 21 Mayıs 1997 Tarihinde Anayasa Mahkemesine Açtığı Davayı Sonuçlandırdı ve Refah Partisi Kapatıldı.
1595 -  3. Sultan Murat'ın Ölümü; 3. Mehmet'in Tahta Çıkması.
1979 -  İran'da Devrim; Humeyni'nin Dönüşü ve Şah'ın Kaçışı.
1987 -  Çin'de Hu Yoobang'ın Yerine Parti Liderliği'ne Zao Ziyang'ın Getirilişi.
Günün Sözü
Namus görünmez bir cevherdir; çok kere ona sahip olmayanlar sahipmiş gibi görünürler.
(Shakespeare)
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(229 Online) 0,51ms