Bugün - 16 Ocak 2021 Cumartesi
Ankara 23°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Ekonomi Asayiş Politika Dünya Sağlık Eğitim Gündem Kulis Haber Spor Yerel Magazin Diğer »
Haber Detayları

Ekonomik gelişmeler

Bu sabah BIST100’de yukarı yönlü bir açılış bekliyoruz. BİST 100 işlemlerinde teknik açıdan haftalık grafikte destek seviyesi olarak 1290- 1245, direnç olarak ise 1350 puan seviyelerini izliyoruz.

Ekonomi Haberi - 27 Kasım 2020 Cuma - 10:45
Bu sabah BIST100’de yukarı yönlü bir açılış bekliyoruz. BİST 100 işlemlerinde teknik açıdan haftalık grafikte destek seviyesi olarak 1290- 1245, direnç olarak ise 1350 puan seviyelerini izliyoruz.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Piyasalarda Bugün

Amerikan varlıklarının Şükran Günü kutlamaları nedeniyle kapalı olduğu günde küresel işlem hacimlerinde azalış ve yönsüz bir seyir gözlendi. Bugün ABD endeksleri TSİ 21.00’de normal akışından daha erken bir saatte kapanış gerçekleştirecek. Aynı zamanda 27 Kasım günü meşhur “Black Friday” harcamalarının gerçekleştiği tarih olarak da ayrı bir öneme sahip. Pandeminin ortasında alınan önlemlere rağmen şirketlerin gerçekleştirecekleri internet satışları ve 2019’la kıyaslamaları yakından izlenecek.

Perşembe günü ABD piyasaları tatil nedeniyle kapalıydı. Doğal olarak USD transferinin yavaşladığı günde işlem hacimleri global çapta düşüş gösterdi. Avrupa varlıklarında negatif performanslar takip edilirken, 2020’nin ana fiyatlama temalarından olan EUR ve GBP’nin “zayıf Amerikan doları” ekseninde değer kazanma çabaları düşük ivmede de olsa devam etti. Yine işlem görmeyen tahvil piyasası bugün Asya açılışında alıcılı pozisyonda. ABD 10Y vadelide %0.85 seviyesine gerileme söz konusu olurken, DXY < 92.00 pozisyonunu sürdürüyor ve diğer çaprazlar için hareket alanı açıyor.

Bugün ABD’de “Black Friday” günü. Global pandemi vakalarının 61 milyon kişi sınırına dayandığı, vefatların 1.4 milyonu aştığı ortamda şirketlerin kısıtlamalar nedeniyle internet üzerinden gerçekleştirecekleri satışlar ve bu rakamların 2019 ile kıyaslamaları kritik önemde olacak. Öte yandan virüsün bulaş hızındaki artışa rağmen ABD’de Çarşamba günü 1.07 milyondan fazla kişinin havacılık sektörünü kullanarak transfer gerçekleştirdiği kaydedildi. Bu, aynı zamanda daha fazla önlemin gelme ihtimali ve riskin artmasını ifade ediyor. Gerçekleşen rakam geçen yılın aynı dönemine kıyasla %40 aşağıda gerçekleşmiş olsa da Mart ayından bu yana en yüksek seviyeyi işaret ediyor. Ekonomilerin yeniden komple kapatılmaması ve akışın bozulmamasını önleme çabalarının yanında virüs riskleri ile mücadele kamu otoritelerini her noktada ciddi anlamda zorluyor.

Düne dair önemli gelişmelerden bir diğeri ise Almanya Şansölyesi Merkel’in yaklaşan kayak sezonu öncesinde bölgeye yaptığı kapama çağrısı oldu. Hatırlanacağı üzere, pandeminin en sancılı dönemlerinde bu yol ile gerçekleşen bulaş dikkat çekmişti. Diğer başlık ise iki farklı doz uygulaması ile açıklanan AstraZeneca aşısının gelen yoğun sorular üzerine global çapta daha fazla deney yapacağını duyurması oldu. Aynı gün izlenen ECB tutanakları düşük enflasyon gelişmelerine atıf yaptı ve 10 Aralık toplantısında PEPP revizyonu beklentilerini destekledi.

26 Kasım tarihinde içerisinde PPK özetlerini takip ettik. Uzun bir aranın ardından mesaj veren, yönlendirici nitelikte bir metin bizleri karşıladı. Zorunlu karşılık detayı kendisine yer bulurken, piyasa beklentilerine paralel gece saatlerinde Resmi Gazete’de yer alan açıklama ile TL ZK oranı vadesiz, 1 ay ve 3 aya kadar %4’ten %6’ya çıkarıldı; YP kaleminde ise vadesiz ve 1 yıla kadar olan vadelide %17’den %19’a yükseltildi. Ayrıca, aynı tebliğin 10/A maddesi, geçici 10’uncu maddesi ve Ek-1’i yürürlükten kaldırıldı. Yani, kredi farklılaşması ve büyümesini teşvik eden madde geçerliliğini yitirmiş oldu. AR düzenlemesinin iptalinden sonra bu durum bekleniyordu. Parasal koşullardaki sıkılaşma açısından pozitif.

Piyasalar

Global varlıklar açısından sessiz bir gün geride kaldı. ABD’de kutlanan Şükran Günü nedeniyle işlem hacimlerinde düşüşler takip edilirken, “zayıf Amerikan doları” temasının korunması diğer çaprazlar ve risk iştahının desteklenmesi adına imkan tanıdı. Türk lirası hafta başlangıcındaki çalkantıdan bu yana bahsettiğimiz üzere paritede 8.00 seviyelerinde lokallerin çekince ile yaklaşması ve yabancı pozisyonlanmasının ağırlıklı lira uzun yön şeklinde olması kaynaklı nihayet geri çekilmeyi başardı. Bu noktanın ardından 7.92 seviyesini yukarı yönde yakından izleyeceğiz. Olumlu lira ve lira cinsi varlıklar düşüncemizde herhangi bir değişiklik söz konusu değil. 25 Kasım günü BRL’nin ardından EMFX grubu içerisinde ikinci sırada primlenme performansı sergileyen lira dünü de ilk sırada tamamladı ve %0.71 yükseldi. BİST 100 endeksi kapanışı %1.28 yükselişle güçlü duruşunu korurken, kapanış seviyesi 1342 puan seviyesinden gerçekleşti. 10Y vadeli tahvilde faizin son düzeyi %12.32 ile yatay seyrederken, ülke risk primi ise 398bp ile değişim göstermedi. ABD piyasalarının kapalı olması nedeniyle. EMEA bölgesi endekslerinde gün sonu kapanışları ağırlıklı değer kayıplarına işaret etti. Euro Stoxx 50 %-0.03, FTSE 100 %-0.44, DAX %-0.02 ve Rusya grubu %0.41 ile izlendi. İşlem hacimleri bölge genelinde 5 günlük ortalamalarına kıyasla %30 geriledi. ABD piyasaları Şükran Günü nedeniyle işlem görmedi. Kıtada yer alan gelişmekte olan ülke varlıkları yatay seyrederken; Bovespa %0.09, Merval ise %0.58 düzeyinde performans sergiledi. Asya’da haftanın son günündeki işlemler yatay-karışık. TSİ 08.05/ NKY 225 %0.37, Hang Seng %-0.16, CSI 300 %0.09 ve KOSPI %0.03 ile fiyatlanmakta PBOC tarafından fixing kur ayarlaması 6.5755 ile yatay. 

Fiyatlamalar

BİST 100 işlemlerinde teknik açıdan haftalık grafikte destek seviyesi olarak 1290-1245, direnç olarak ise 1350 puan seviyelerini izliyoruz. Lira performansı, CDS ve özellikle son dönemde dikkat çeken artan korelasyonla Avrupa hisselerindeki fiyatlama eğilimi BİST 100 fiyatlamasını etkileme potansiyeline sahip. 6 Kasım sonrası gözlenen işlemlerdeki ciddi yükselişin ardından kar realizasyonu eğilimlerinin seans içerisi ile sınırlı kalmasını yükselişin devamı açısından sağlıklı görüyoruz. Böylesi durumda 1300 puan seviyesi ilk öne çıkan nokta. USDTRY paritesi işlemlerinde azalan ülke risk primi ve atılan normalleşme adımlarının etkili olmasının ardından ek negatif yeni bir başlık doğmadıkça Türk lirası lehine pozisyonlanmanın devam etmesini bekliyoruz. Günlük grafikte 7.85-7.76 seviyeleri destek, 7.92-8.06 ise direnç olarak izlenebilir. EURUSD paritesi fiyatlamalarında global Amerikan doları yaklaşımı ana etken konumunda kalmaya devam ederken bölgeye dair haber akışı da fiyatlamalara yön verir durumda. ABD başkanlık seçimleri sonrasında global risk iştahındaki artışla EUR lehine sınırlı durumun oluşabileceğini değerlendiriyoruz. Kısa vadeli EUR yükselişi açısından 1.1880 bölgesini yakından izleyeceğiz. 1.1910-1.1970 seviyeleri yukarı yönde, 1.1820-1.1720 noktaları ise destek olarak takip edilebilir. Şu an için kalıcı 1.20 üzeri eğilim beklentisinde değiliz. Orkun.Godek@denizbank.com

Kaynak:Deniz Yatırım
Hibya Haber Ajansı

 
Anahtar Kelimeler:Bu, sabah, BIST100’de, yukarı, yönlü, bir, açılış, bekliyoruz, BİST, 100, işleml,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Ekonomi Haberleri
Dolar’da yine 7,50 eşiği
Piyasalarda bugün
USDTRY analizi

USDTRY analizi
Powell ve Biden'ın açıklamaları
Borsada yükseliş bekleniyor
2 trilyon Dolar olduğu tahmin edilen yeni teşvik paketi
Trump, tarihe geçti
Diğer Başlıklar

Terör örgütü PKK’da çözülme devam ediyor
Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü
Bahçeli: Farabi diyor ki; “Düşünmek ruhun kendi kendisiyle konuşmasıdır.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Manisa'daki toplu açılış törenine video konferans ile katıldı
Açık öğretim okulları sınav tarihleri
Çocuklar engelleri birlikte aşıyor
Filistin’de seçim düzenlenmesine ilişkin kararname
Cumhuriyet tarihinin akaryakıta bağlı en büyük vergi kaçakçılığı operasyonu
Büyükkılıç, Ak Parti Kadın Kolları Kongresine katıldı
Çin, RCEP Anlaşması hazırlıklarını hız verdi
Yazarlar
Vedat Bilgin
Muhalefetin meşruiyet krizi?
Türkiye’de Ana Muhalefet Partisi’...
Mehmet Metiner
Koronavirüsle imtihanım...
24 Ekim Cumartesi gecesi CNN Türk’teki ...
Dilek Yılmaz
Kovid'in belini de terörün belini de iyilikler büker
Kovid19 belasından öğreneceğimiz çok ş...
Markar Eseyan
Keşke o kadar basit ve kolay olsa…
Doğu Akdeniz’de yumuşama emareleri değişik ş...
Ardan Zentürk
Yunan'ı ezdirmez, İsrail'i tehdit ettirmezler…
Kulakları çınlasın, Allah uzun ömü...
Yalçın Akdoğan
Siyaset küçümsenemez, hayat-memat işidir
Siyasetin gelişmiş batılı toplumlarda halkın ilgis...
Eymen Zorlu
Öğreten mekanlar: Kütüphaneler
Galvanize etmek… Bir kavram, bir deyim&hel...
Ali Kemal Koç
Bu yürüyüş ak menzile götürür mü?
Menzile gidebilmek için önce inanmanız...
Payidar Güven
FETÖ'den canı yananlar(!)
Türk tarihinde eşi menendi görülmem...
Çetin Dağaşan
2019'a dikkat
Referandumu değerlendirecektik… Devam edel...
Nedim Atakol
Ekonomi Yazıları - I- İşsizlik nasıl bir haldir?
The Great depression’u bilirsiniz… B...
Röportajlar
REKLAM VERİN FARKLILIK YARATIN!
REKLAM VERİN FARKLILIK YARATIN! Reklamınızı “Reklam” bölümünde yayınlayarak farklılık yaratın. Böylece ürün ya da web...
»
Tarihte Bugün
1595 - Sultan Üçüncü Murad Han'ın vefatı
1979 - İran'da şahlığın yıkılması
2006 - Fırtına
1998 -  Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ın "Laiklik Karşıtı Eylemlerin Odağı Haline" Geldiği İddiasıyla 21 Mayıs 1997 Tarihinde Anayasa Mahkemesine Açtığı Davayı Sonuçlandırdı ve Refah Partisi Kapatıldı.
1595 -  3. Sultan Murat'ın Ölümü; 3. Mehmet'in Tahta Çıkması.
1979 -  İran'da Devrim; Humeyni'nin Dönüşü ve Şah'ın Kaçışı.
1987 -  Çin'de Hu Yoobang'ın Yerine Parti Liderliği'ne Zao Ziyang'ın Getirilişi.
Günün Sözü
Kardeşim, ancak fikirdir varlığın, gerisi et ve kemiktir bir yığın?
(Mevlana)
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(170 Online) 0,51ms