Bugün - 23 Şubat 2020 Pazar
Ankara 23°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Ekonomi Asayiş Politika Dünya Sağlık Eğitim Gündem Kulis Haber Spor Yerel Magazin Diğer »
Haber Detayları

‘Türkiye insanlığın vicdanı'

Gül, ‘Terör ve iç savaş nedenleriyle istikrarsızlaştırılan bölgelerdeki insanların yaşam hakkının korunması, en yüksek adalet duygusu olarak, bütün insanlığın ortak sorumluluğundadır. Türkiye bu sorumluluğu yüklenerek insanlığın vicdanı olmuştur" dedi.

Ekonomi Haberi - 4 Ekim 2019 Cuma - 12:06
Gül, ‘Terör ve iç savaş nedenleriyle istikrarsızlaştırılan bölgelerdeki insanların yaşam hakkının korunması, en yüksek adalet duygusu olarak, bütün insanlığın ortak sorumluluğundadır. Türkiye bu sorumluluğu yüklenerek insanlığın vicdanı olmuştur
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "İnsan Eylem Planı güncelleme çalışmalarını başlattık" dedi.

Ankara'da bir otelde düzenlenen "Ceza Adalet Sisteminin Güçlendirilmesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi İhlallerinin Önlenmesi İçin Yargı Mensuplarının Kapasitesinin Artırılması Ortak Projesi" açılış konferansına, Adalet Bakanı Abdalhamit Gül'ün yanısıra Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürü Yakup Moğol, Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Direktörü Christophe Poirel, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ve yargı mensupları katıldı.

GÜL SUNUM YAPTI

Konferans öncesinde açış konuşması yapan Adalet Bakanı Gül, Türkiye'nin bir hukuk devleti olarak demokrasiyi, insan onurunu, insan hak ve özgürlüklerini, yasa önünde eşitliği teminat altına alan tüm işleyişinde kendisini hukuka bağlı sayan bir devlet olduğundan bahsederek, "Hukuk devletinin temel şartı 82 milyon vatandaşımızın kendisini emin ve güvende hissetmesidir. Hukuk devleti niteliğinin ayrılmaz parçası da yargının bağımsız ve tarafsız olmasıdır. Bu nedenle hukuk devleti ilkesi, hukukun üstünlüğünün daha da geliştirilmesi reform anlayışımızın temelinde yer almaktadır. Hukukun üstünlüğü kavramının ete ve kemiğe bürünmesi yargının tam anlamıyla tarafsız ve bağımsızlığıyla mümkündür" diye konuştu.

30 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin 2019-2023 yıllarının yol haritası olma niteliğini taşıdığını aktaran Bakan Gül, "Reform belgemiz aynı zamanda AB ile müzakere sürecinin bir parçasıdır. Hazırlık aşamasında Avrupa Birliği kriterleri elbette gözetilerek bu çalışmalar ortaya konmuştur. Ancak aslolan milletimizin ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu daha güçlü bir demokrasi, insan hakları ve adalet talepleri göz önüne alınmıştır. Avrupa Birliği ile ilişkilerimiz ne olursa olsun. İnsanımızın ve ülkemizin hak ettiği bir yargı sistemi, iyi işleyen adalet sistemi bizim en temel arzumuzdur" diye konuştu.

"İNSAN EYLEM PLANI GÜNCELLEME ÇALIŞMALARINI BAŞLATTIK"

Uygulamadan kaynaklanan ya da mevzuata dayanan problemlerin gecikmeksizin giderilmesi kararlılığında olduklarını anlatan Bakan Gül, "İnsan Eylem Planı güncelleme çalışmalarını başlattık. Özellikle insan haklarına ilişkin hükümetlerimiz Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ortaya konan mevzuat ve adımlar ve bunların uygulanmasında kişiler veya kurumların insan haklarını ortaya koyan bir yaklaşımı ele almaları bir zarurettir" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE İNSANLIĞIN VİCDANI OLMUŞTUR"

Türkiye'nin aynı zamanda terör örgütleriyle mücadele ettiğini belirten Bakan Gül, "Türkiye, FETÖ, PKK/PYD/ YPG ve DEAŞ gibi terör örgütleriyle eş zamanlı mücadelesini kararlı bir şekilde sürdürmektedir. Etkileri Türkiye’nin sınırlarını aşan teröre karşı yürütülen bu mücadele, bölgesel ve küresel güvenlik ile istikrarın korunması açısından da önem taşımaktadır. Bugün ülkemizde yaklaşık 5 milyon insan sığınmacı olarak yaşamaktadır. Terör ve iç savaş nedenleriyle istikrarsızlaştırılan bölgelerdeki insanların yaşam hakkının korunması, en yüksek adalet duygusu olarak, bütün insanlığın ortak sorumluluğundadır. Türkiye bu sorumluluğu yüklenerek insanlığın vicdanı olmuştur" dedi.

"YARGI REFORMU STRATEJİ BELGESİ"

Türkiye'nin 8 yıldır sığınmacılara ev sahipliği yaptığını ve bu fedakarlığın Avrupa bölgesinin de güvenliğine hizmet ettiğini söyleyen Bakan Gül, "Ancak Avrupa ülkeleri ve AB bu konudaki desteklerini maalesef yerine getirmemiştir. Terör; demokratik toplum, özgürlükler ve hukuk devleti gibi müşterek değerlerin başlıca düşmanıdır. Bu nedenle terörle mücadele en başta bu değerleri koruma olarak görülmeli ve algılanmalıdır. Türkiye yeni Yargı Reformu Strateji döneminde de terörle mücadele kararlılığında olacağına ve bu konuda zaafiyet göstermeyeceğine işaret etmektedir. Belge, Türkiye'nin terörle etkin ve kararlı mücadelesine katkı sağlayacak politikalar dikkate alınarak yapılmıştır" şeklinde konuştu.

Lekelenmeme hakkında Bakan Gül, "Lekelenmeme hakkı ile hak arama hürriyeti arasında bir denge sağlanmış, bu düzenleme ile cumhuriyet savcılarına şikâyetin soyut ve genel nitelikte olması veya konusunun suç oluşturmadığının açıkça anlaşılması durumunda 'soruşturma yapılmasına yer olmadığına dair karar' verebilme yetkisi verilmiştir" ifadelerini kullandı.

 

"Özellikle kadın ve çocuklara yönelik onları merkeze alan mağdur odaklı yaklaşım ve perspektifimizi sürdüreceğiz"

Mağdur haklarını geliştirmeye yönelik politikaları sürdüreceklerini aktaran Bakan Gül, "Özellikle kadın ve çocuklara yönelik daha fazla örselenmemeleri için onları merkeze alan mağdur odaklı yaklaşım ve perspektifimizi sürdüreceğiz. Bu konuda birinci yargı paketinde de düzenlemeler var" dedi.

"Hasta, çocuk ve hamileler için alternatif infaz yöntemleri konusunda çalışmalar sürüyor"

Alternatif infaz yöntemleri konusunda çalıştıklarını belirten Bakan Gül, "Özellikle çağdaş infaz sistemleri, yaşlı, hamile ve çocukların cezalarının infazlarının elektronik izlemeyle evde gerçekleştirilmesi, yine ağır hasta hükümlü ve tutuklulara yönelik mağduriyetlerin ortadan kaldırılması hususunda önemli alternatif infaz çalışmalarını da hep birlikte uygulamayı hedefliyoruz" dedi.

 
Anahtar Kelimeler:Gül, ‘Terör, iç, savaş, nedenleriyle, istikrarsızlaştırılan, bölgelerdeki, insan,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Ekonomi Haberleri
Albayrak ekonomik gelişmeleri değerlendirdi
Tekstilkent’te üretim başladı
Ağbal ekonomiyi değerlendirdi

Ağbal ekonomiyi değerlendirdi
Kırsal kalkınmaya 970 milyon liralık hibe
Konut fiyat endeksi arttı
ERÇİMSAN Holding’ te Palandöken zirvesi
TBB Erzurum çek verilerini paylaştı
Diğer Başlıklar

Sözeri: “3 puandan daha fazlasını kazandık”
Üzülmez: ‘Erzurumspor’u tebrik ediyorum’
Evlat nöbetine katılan aile sayısı 91’e yükseldi
Erzurumspor’da Sözeri farkı
Yoldan çıkan tır 4 metreden aşağı düştü
Erzurumspor Bursa’yı puansız gönderdi: 2-1
Aşkale Ak Parti’de kongre heyecanı
TFF 1. Lig: Eskişehirspor: 0 - Hatayspor: 1
ATAUNİ’de STK buluşması
TFF 1. Lig: Osmanlıspor: 2 – Menemenspor: 0
Yazarlar
Ardan Zentürk
İdlib'de çözüm, askeridir, diplomaside zaman kaybetmeyin!..
Cilvegözü sınır kapısından geçip ...
Vedat Bilgin
Ordu ele geçirilirken paşa paşa oturdunuz!
Şimdi çıkıp siyaset kurumunu suçlama...
Markar Eseyan
Nasıl çıldırdılar?
Merhum Attila İlhan Türk aydınının “yab...
Mehmet Metiner
Yeni nesiller geliyor.
Yeni nesiller geliyor. Her nesille birlikte yeni ...
Yalçın Akdoğan
Şantaj Rejimi
ABD’nin ‘Yüzyılın Anlaşması&rsquo...
Eymen Zorlu
Öğreten mekanlar: Kütüphaneler
Galvanize etmek… Bir kavram, bir deyim&hel...
Ali Kemal Koç
Bu yürüyüş ak menzile götürür mü?
Menzile gidebilmek için önce inanmanız...
Payidar Güven
FETÖ'den canı yananlar(!)
Türk tarihinde eşi menendi görülmem...
Çetin Dağaşan
2019'a dikkat
Referandumu değerlendirecektik… Devam edel...
Nedim Atakol
Ekonomi Yazıları - I- İşsizlik nasıl bir haldir?
The Great depression’u bilirsiniz… B...
Dilek Yılmaz
Bu bir ihtiyaçsa...
Anayasa değişikliklerinden bahsediyorum... Bir yı...
Röportajlar
REKLAM VERİN FARKLILIK YARATIN!
REKLAM VERİN FARKLILIK YARATIN! Reklamınızı “Reklam” bölümünde yayınlayarak farklılık yaratın. Böylece ürün ya da web...
»
Tarihte Bugün
632 - Peygamberimiz (s.a.v.)'in Veda Hutbesi'ni iradı.
1918 - Ardahan'ın kurtuluşu.
2006 - Fırtına
Günün Sözü
İlim, kendini bilmektir.
(Yunus Emre)
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(354 Online) 1,11ms